Поредна ДРАМА с разменените бебета в "Шейново"
След произнасяне на присъдите
200 бона искат пострадалите семейства и обжалват, "Шейново" също, присъдили им много пари
Поредна драма започва по казуса с разменените бебета. Пострадалите семейства са недоволни от присъдените им суми и искат те да бъдат увеличени. От "Шейново", болницата, където стана гафът, са на мнение, че съдът е дал прекалено много пари на пострадалите. И двете страни ще обжалват. До какво ще доведе това, за момента не може да се предвиди.
"Обжалваме делото за разменените бебета. Искаме около 200 бона обезщетение." Това каза пред "България днес" адвокат Стоян Стойков, който води единия от знаковите процеси по казуса с гафа в болница "Шейново".
"Обжалваме, естествено! 100 хиляди лева обезщетение са малко, искаме нещо от порядъка на 180, 200 бона. И кой казва, че бащата е по-малко пострадал от майката? На нея й дадоха 60 бона обезщетение, а на таткото 40. Предстои делото да започне пред Апелативния съд в София. Чакаме да бъде насрочено заседание", казва още адвокат Стойков, който е готов да се бори пред Темида за по-голямо обезщетение и справедливост.
Оказа се, че не само пострадалите са недоволни от присъдата. Вили Костадинова, която представлява интересите на АГ "Шейново", също е обжалвала решението на съда. Юристката смята, че 100 000 лева са страшно много, а би било справедливо пострадалите да получат не повече от няколко хилядарки.
"Първо искаме и очакваме да бъде намален размерът на това обезщетение от 100 хиляди лева. Това обезщетение не съответства на съдебната практика и на болките и вредите, които твърдят, че са претърпели ищците. Това е основната причина да обжалваме решението на Софийския градски съд", споделя мотивите за решението си адвокат Вили Костадинова пред "България Днес".
"Не мога да се ангажирам с колко пари трябва да бъде намалено обезщетението, защото съдът преценява по справедливост. Това става чрез прилагане на конкретни критерии и на базата на доказателствата, които са събрани по делото. Има достатъчно доказателства, които са в наша полза. Размерът на обезщетението просто трябва да бъде намален. Тази сума не съответства на претърпените болки и вреди на ищците, така както те представят нещата. В случаи на смърт на детенце се присъждат обезщетения от рода на 200, 250 хиляди. Обикновено в случаи само за болки и страдания без физически увреждания сумите са изключително ниски. Те са от порядъка на 2-3 хиляди лева. В крайна сметка двете деца са живи и здрави, при родителите са си. Много бързо стана размяната. Като цяло има доста фактори, които трябва да се вземат предвид. Но това обезщетение просто е много високо", обяснява несъгласието с решението на Темида адвокат Вили Костадинова.
Случаят с разменените бебета, който шокира цялата страна, се разигра в края на декември 2022 година. Нечуваната досега каша в АГ "Шейново" започна, след като една от майките се усъмнява, че пеленачето не е нейно, след като го гледа над два месеца. Родилката не вижда никаква визуална прилика на детето нито със себе си, нито с мъжа си. Това кара жената да направи ДНК тест на бебенцето и най-големите й страхове се оказват истина - детето не е нейно! Когато се отърсва от ужасяващото разкритие, младата жена сигнализира на софийската болница, където е родила. От АГ-то започват моментална проверка и установяват потресаващата грешка, която са направили.
При вътрешното разследване е установено, че номерът на гривничката, която се поставя на детето при раждане, не съответства на номера на гривната на майката. Така се стига до заключението, че две бебета, родени по едно и също време, са разменени и са дадени на грешните родители. Ден по-късно изпълнителният директор на акушеро-гинекологичната болница д-р Румен Велев информира, че на базата на вътрешна проверка в болницата вече има наложени три дисциплинарни наказания заради разменените бебета. След известно време майките се срещнат и си разменят бебетата пред погледите на техните адвокати. Едното дело, което се води от адвокат Стоян Стойков, предстои да стартира пред Апелативния съд в столицата, а делото, което е поето от адвокат Тодор Мангъров, очаква решение в едномесечен срок.
Чака се решение
"Делото приключи. Сега Софийският градски съд трябва да се произнесе в рамките на един месец. Разпитаха свидетели, близки на семейството, което представлявам, които потвърдиха мнението на вещите лица. А именно, че майката и семейството й са страдали и продължават да страдат заради тази размяна. Точно това заключиха и експертите, които направиха психологичните експертизи на семейството, което представлявам", споделя адвокат Мангъров, който е начело на другия процес и допълва, че чакат решението на магистратите в рамките на месец.