Сливенско ченге разкрива измамниците в Англия
- Дирят мозъка на аферата със социалки за 53 млн. паунда
- Депортират Цветка Тодорова, защото е излежала половината от присъдата си, пускат я предсрочно
Българският инспектор Васил Панайотов е полицаят, който е разкрил родните измамници, които източиха и изпраха над 53 милиона паунда от социални помощи и кредити във Великобритания. Това разбра "България Днес" от пресцентъра на МВР в София и от полицията в Сливен, откъдето е родом полицаят и където работи.
Въпреки че вчера нашенците получиха присъди от британския съд, се оказва, че разследването все още е активно. То продължава и у нас, и във Великобритания. Събират се допълнителни доказателства срещу бандата, защото се смята, че не са действали сами. Дори може би не са мозъкът на операцията. На острова също действат в тази насока, научи "България днес".
Панайотов е работил с разследващите по случая с българските измамници в Англия дълго време, но впоследствие родните полицаи са получили молба от властите във Великобритания да не издават никаква информация на този етап, защото преди месеци се появиха някакви слухове за случая, а това би могло да прецака разследването им там, което по всичко личи, че е далеч от приключило. Това бе потвърдено и от източници на "България Днес" в редиците на МВР, които са запознати със случая. Британски медии също са се свързали с родните власти, но точно заради все още течащото разследване им е отказан коментар, споделят източниците ни.
Може би тази потайност на този етап се дължи на това, че скоро започва друго дело срещу родните бандити в Англия. Процесът ще е за отнемане на техни активи, които са придобити чрез пари от измамната схема. Съдът ще прецени кои части от личното им имущество да бъдат конфискувани.
Васил Панайотов действа на територията на Сливен. Повечето от родните измамници са именно от Сливен и полицаят надушва схемата в началото на годината. Панайотов забелязва странен поток от пари, както кеш, така и банкови транзакции, които хващат вниманието му. Тогава разбира, че нашенците се опитват да изперат парите си през българските си сметки и през техни близки, като им пращат големи количества пари в брой. Това твърдят източници на "България Днес" от Главна дирекция борба с организираната престъпност (ГДБОП). Когато е почти сигурен в схемата и знае кои лица са в основата на грандиозната измама, се свърза с британските служби и им съобщава на какво е попаднал. Казва на ченгета в Англия, че някои престъпници в Сливен "живеят като барони", съобщават медиите на острова.
В четвъртък петимата нашенци бяха заковани с общо 25 години затвор от съда в Англия. Четирима от тях бяха задържани още в съдебната зала. Единствено 53-годишната Цветка Тодорова бе освободена и подлежи на автоматично депортиране. Оказа се, че тя вече е изтърпяла повече от половината от присъдените 3 години затвор. Веднъж тя се е опитала да напусне страната по време на разследването, но е била арестувана на летище Лутън в Лондон.
Най-дълго зад решетките ще остане 34-годишният Гюнеш Али, който пък успява да избяга в родината, но е екстрадиран. Неговата присъда е от 7 г. и 3 месеца.
Осъдената на 8 г. лишаване от свобода Галина Николова ще трябва да остане зад решетките поне четири години, преди да може да поиска условно предсрочно освобождаване. Съдията не прие аргументите й, че трябва да се грижи за двете си малки деца. Николова и Али са сочени като основни двигатели на продължилата близо 5 г. престъпна схема, довела до източването на 53 млн. паунда.
Партньорът на Николова - Стоян Стоянов, пък ще трябва да изтърпи присъда от 4 години лишаване от свобода, като ще може да бъде пуснат под наблюдение най-рано след две години.
27-годишната Патриция Панева посрещна със сълзи присъдата си от 3 г. и два месеца. Съдията каза, че това е минималното наказание, което може да й даде, тъй като е била твърде млада, когато е попаднала в престъпната схема, и не е била сред тези, които са вземали решения.
Петимата българи имат право да обжалват до 28 дни.
Схемата на мегадалаверата
"Смята се, че това е кумулативно най-голямото дело, което някога е било разглеждано от съд, за измама със социални обезщетения. Случаят беше труден за разплитане и повдигане на обвинения пред съда", казва съдия Дейвид Арънбърг, който води делото на сливенските аферисти.
Пакети с пари в брой, натъпкани в пазарски чанти и куфари, луксозен автомобил и дизайнерски стоки, включително часовници, якета и очила, бяха открити по време на обиска на имотите на осъдените, съобщават от Кралската прокурорска служба по-рано.
Обвиняемите са подали хиляди фалшиви молби за социални помощи, като са използвали реални лица или откраднати самоличности, а молбите са били подкрепени с множество фалшиви документи, включително договори за наем, фишове за заплати и писма от наемодатели, работодатели, училища и общопрактикуващи лекари. Ако исканията са били отхвърляни, измамниците са опитвали отново и отново, докато не бъдат одобрени.
Бандата също така е давала съвети на подателите на заявления как да измамят системата, е научил съдът. Но след като заявителите са подавали молбите си, те са ги оставяли в ръцете на бандата, която е прала пари през няколко различни сметки.
Съдът е научил също, че в разгара на измамата в група в платформа за съобщения са били разменяни съобщения и изображения, на които бандата се е подигравала с "наивността на Министерството на труда и пенсиите".
От министерството понякога искали снимки на хора пред имотите с отворена входна врата, за да се докаже, че живеят там. За изработването на "истински" изображения се е използвал "Фотошоп". Това е най-голямата измама в историята на Англия с източване на социални помощи.