Искат отвод на съда по делото за смъртта на родилката Деяна
След 13 г. влачене на първа инстанция и 2 г. преди изтичане на давността
Не мога да подаря на подсъдимите оправдателната присъда, до последно ще се боря за справедливост, казва Людмила, майката на починалата родилка
Отначало може да започне делото за смъртта на родилката Деяна след 13 години затлачване на първа инстанция! Близките на починалата родилка искат отвод на съдия Тони Гетов от Софийския градски съд заради предубеденост. Това разкри пред "България Днес" Людмила Велинова, майка на Деяна.
По думите й магистратът й се е накарал, защото говори пред медиите. Освен това претенциите към него са, че е приел скандална експертиза и не е допуснал допълнителна по искане на потърпевшите, която да изясни противоречията.
Ако съдията реши да напусне процеса, то делото срещу шестима лекари ще трябва да започне от нулата с нови разпити на свидетели и експертизи. През това време вероятно ще изтече давността на престъплението, която е 15 години. Делото вече няколко пъти се рестартира по различни причини.
"Така или иначе това дело ще се погаси по давност. Съдът се опитва да подари оправдателните присъди на подсъдимите. Аз няма да го позволя. Нищо не печеля, просто се боря за справедливостта и за истината, макар че вече загубих надежда", коментира почернената майка.
Дъщеря й умира на 24 октомври 2011 г. от сепсис. Деяна постъпва в АГ "Шейново", където избира да роди своето първо дете. Там се взема решение да й бъде направено секцио. Ражда се здраво бебе, което е наречено Майкъл. Смята се, че докторите пропускат да отстранят цялата плацента от матката на родилката. Така оставените части стават причина за превръщането на матката в огнище на сепсис.
Родилката започва да изпитва силни болки и неразположение в следващите дни, но на 16 септември лекуващата лекарка решава да я изпише. На 20 септември Деяна е приета в тежко състояние в "Пирогов". Разширен консилиум взима решение да бъде направена диагностична лапароскопия. При изследването се установя, че се налага спешна операция за отстраняване на матката и засегнатото дебело черво. Медиците преценяват, че интервенцията може да бъде отложена няколко дни. На 28 септември пациентката е преместена в Клиника по нефрология към УМБАЛ "Александровска", а на 7 октомври е извършена лапаротомия, при която са отстранени матката, част от дебелото черво и забравената плацента. Въпреки това Деяна умира.
За смъртта й пред Темида са изправени д-р Явор Лозанов и д-р Елена Байданова-Василева от "Шейново" и д-р Антоний Филипов, д-р Александър Червеняков, д-р Владислав Христов и д-р Христо Цеков от "Пирогов". На вчерашното заседание трябваше да започнат пледоариите, но смърт ги отложи за средата на декември. Оказа се, че бащата на един от подсъдимите е починал и погребението съвпада с насрочената дата. Заради отлагането няма как съдът да се произнесе по поискания отвод.
Според близките на Деяна съдът е приел петорна съдебномедицинска експертиза в противовес със събраните доказателства по делото. Изследването сочи, че пациентката е страдала от салмонела, бъбречно заболяване и сърдечна недостатъчност.
Според почернената Людмила има няколко категории улики, които са пренебрегнати при изследването. Това са твърденията на експерти, че причина за смъртта на родилката е сепсис, показанията на трима хирурзи, присъствали на операцията, които сочат, че е имало забравена плацента. Цитират се също становищата на независими консултанти, че операцията не е направена навременно, както и резултати от проверки на Министерството на здравеопазването, Медицински одит и други.
"Наложено е мнение, свързано с опитите на подсъдимите да вменят диагнози на Деяна", смята майката. Тя е категорична, че по време на бременността дъщеря й не е имала подобни проблеми. Едва малко преди да роди, при преглед й откриват начален етап на сърдечен проблем.
За да се изяснят всички подробности и противоречия, близките на починалата искат допълнителна експертиза, но служителите на Темида им отказват. "Обикновеният човек не може да получи справедливост в България. Започнах да губя надежда", изтъква Людмила.
Развоят на случая предстои през декември.
От третия път
Ще приключи ли делото на първа инстанция от третия път, ще трябва да реши съдия Тони Гетов. Първоначално процесът се пада на колегата му съдия Димитрина Ангелова. През 2019 г. съдебен заседател се оттегля заради коментари по адрес на адвокатката на близките. Съдия Ангелова също си прави отвод, когато делото е пред финал.
След това процесът е разпределен на съдия Емил Дечев. Когато е в напреднал етап, магистратът става зам.-министър на правосъдието и това налага избор на нов съдия и ново начало. Тогава делото е поверено на Тони Гетов.