Над 1,5 млн. лв. конфискува съдът за пострадалите при земетресението в Турция
Събирани като дарения от изселници във Великобритания
КОНПИ подпуква турчин, който пренасял парите от Острова, но не ги декларирал
Над 660 хиляди паунда, събирани като дарения за пострадалите при земетресението в Турция, са конфискувани от българския съд! Парите, които се равняват на близо 1,5 млн. лева, са дадени от турски изселници във Великобритания за потърпевшите им близки и роднини от бедствието в началото на февруари м.г. Вместо да се озоват при тях, средствата са запорирани от нашата Темида. Причината е, че турчинът, тръгнал да ги носи към южната ни съседка, не ги декларирал на границата. Той и двама свидетели обясняват сумата като помощ след опустошителния трус. Това става ясно от решение на Софийския градски съд, научи "България Днес".
Мъжът е спипан на 30 март 2023 г. на ГКПП Капитан Андреево при излизане от България. Седмица по-късно той се признава за виновен и подписва споразумение за бързо производство. Категорично е установено, че турчинът пътувал сам с тир, като във фабрична кухина на полуремаркето митничарите откриват пачките. Те са в шотландски паунди и британски лири.
Магистратите правят справка в досието на международния шофьор. Оказва се, че той има 4 криминални регистрации за недекларирани стоки. Две от тях са свързани с контрабанда. Погнатият се жалва, че няма доказателства сумата да е придобита незаконно. Пред митническите инспектори обяснява, че щял да декларира парите, но не знаел как.
Апелативните съдии отказват да му наложат запори с мотива, че и преди са констатирани подобни нарушения с микробус на фирмата. Тогава са изловени над 95 хил. британски лири. Самият превоз на средства не предполага незаконен произход, категорични са магистратите.
Схемата се разкрива, след като разследващите разпитват двама свидетели. Единият от тях е иранец пицар, който живеел в град Плимут от 2021 г. и имал ресторант. С други емигранти решили да събират пари с благотворителна цел за пострадалите от земетресението в Турция. Започнали да събират суми през февруари м.г., като акцията продължила около два месеца. Събрани били 294 хил. шотлански паунда. Пицарят се занимавал със събирането на шотландските паунди, а негов авер - с британската валута. Имало списък на дарителите. Общността се състояла основно от кюрди. Средствата се набирали в джамии, кафенета и ресторанти.
Пицарят не дал лично пари, но обикалял редица градове, като сам плащал пътните разходи и консумативите. Той не познавал тираджията, видял го 2-3 дни преди да замине. Целта била международният шофьор да занесе даренията в Хатай, който бил сред земетръсните зони, и да ги предаде там на съответните лица. Той бил препоръчан за целта лично от имама на джамията в Глазгоу. Можете да му се доверите, стабилен човек е, отсякъл духовникът.
Разследващите разпитват организаторите на кампанията защо не са ползвали банковата система. Те отговарят, че така не било сигурно, че парите ще стигнат директно при пострадалите или в турската държава. Опасявали се, че банките могат да отклонят средствата и да ги ползват за други цели.
Пицарят идва до България да свидетелства и обяснява мотивите си: "Целта ни е да помагаме от хуманитарна гледна точка. Ние събрахме тази сума и нашата цел е с толкова усилия, толкова се мъчихме и се борихме и накрая парите не стигнаха до целта си".
Другият активист също е кюрд, живеел от 17 г. на Острова. Решил се на благотворителната акция, защото имал приятели в Турция. Разследващите го питат защо са дали парите на непознат да ги предаде. Той обяснява, че е трябвало да ги занесе на хаджия, с когото се познавали.
"Ние сме хора, които се познаваме като бизнесмени и работодатели. Познаваме доста широк кръг хора не само в Англия, но и в Турция. През 2017 г. в Иран също имаше земетресение и тогава също били събрани много пари за пострадалите", коментира бизнесменът.
Съдия Стефан Шекерджийски не дава вяра на думите на разпитаните. Произходът на средствата не се установява, но се констатират обстоятелства, свързани с незаконната дейност на шофьора. Затова съдът уважава иска на КПКОНПИ и отнема сумата в полза на държавата. Освен това турчинът ще трябва да плати и такса от 60 бона.