Кьовеши разследва църквата в Рила
128 хил. евро са присвоени по проекта, твърдят от европрокуратурата
За ремонта на стенописите и архитектурните детайли на храма "Свети Архангел Михаил" са платени само 70 хил. евро
Измами със субсидиите за реставрация на храма "Свети Архангел Михаил" в Рила разследват от европрокуратурата! Лаура Кьовеши и подопечните й разнищват плащанията по проект по Програмата за трансгранично сътрудничество. Според данните от отпуснатите 198 хил. евро изпълнителят е платил само 70 хил. евро на подизпълнителите, като е прибрал 128 хил. евро, без да извършва никакви дейности по проекта, в ущърб на финансовите интереси на ЕС.
Оказва се, че фирмата, която е спечелила търга, не е имала необходимата експертиза в публичната процедура и е възложила работата на друга фирма. Подизпълнителят също не разполагал с необходимите технически умения и наема трета фирма, която има необходимата експертиза и извършва реставрацията. Така по трасето се губи по-голямата част от субсидията, без да се съобщава кой колко е прибрал.
По искане на Европейската прокуратура в сряда са тарашени 10 адреса в Бургас, Петрич, Рила и София, иззети са документи и доказателства.
Фактите датират от 2017 г., когато е проведена обществена поръчка за проект за реставрация на стенописи и архитектурни детайли на църквата от XII век, която се счита за исторически и културен паметник на България. У нас по случая действа Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП).
През лятото на 2022 г. разследване на Би Ти Ви показва схемата. Тогава проговарят реставраторите, наети да поправят и изографисат старинните стенописи. Те се жалват, че им се отпускат много по-малко пари от договореното по проекта, и дори се вайкат, че не им е платено. Разкриват, че фирмата, която им дължи пари, е със запори и няма имущество, което да покрие дълговете. Майсторите зографи негодуват, че трябва да свършат основната работа по проекта на цена почти два пъти по-ниска от определената в поръчката на община Рила.
Благодарение на труда им църквата е обновена във видa отпреди 9 века, когато византийците са владеели земите ни. Изографисан по времето на император Мануил Първи Комнин, храмът дава своя принос в средновековното ни наследство от периода между Първото и Второто българско царство.
Основната цел на проекта е превръщането на храма в конкурентоспособна, културна туристическа атракция, която да привлича туристи, мотивират се възложителите. Обектът ще бъде популяризиран чрез туристическия информационен център, интернет сайт и активно използване на килийното училище, където ще се провеждат интерактивните беседи и прожекции, планират от общината.
По време на реставрацията екипът археолози открива сандъче, в което са се пазели мощите на светец. Тъй като от него е останал само обковът, не е възможно да се определи на кого са. Намерени са стенописи от византийска и императорска школа, датирани от времето на Василий II Българоубиец. Част от стенописите представляват Възнесение Христово, св. Петър и Павел, има много нетипично изображение на тримата светци войни - свети Георги, свети Теодор Тирон и свети Теодор Стратилат. Има изображение на император Константин Велики и майка му Елена, но от нейния образ е запазен само силуетът.
През юни 2023 г. храмът е официално открит след