5 бона прибира полицай, оневинен за клане с майка си
Свалят му обвиненията, родителката си оттегля показанията
Михаил Лазов бил унизен да търка нара с бандити, които преследва професионално
5 бона обезщетение взима полицаят Михаил Лазов, след като му свалят обвиненията, че нападнал с нож майка си и опитал да я убие! Това става ясно от решение на Софийския апелативен съд, научи "България Днес".
Драмата се разиграва в началото на ноември 2014 г. в семейното жилище в столичния кв. "Враждебна". Според обвинението Лазов се скарал с майка си Нина в кухнята, взел нож и почнал да замахва към нея, като успял да я рани по лицето и гърба. В мелето наранил и себе си, порязвайки два от пръстите си на дясната ръка. По време на схватката пострадалата Нина Лазова клекнала и си предпазила главата с ръце, докато синът й я наранил по гърба. Свадата била прекратена от бащата на Михаил - Валери, който влетял се обърнал към сина си: "Мишо, недей, какво правиш". Майката се отървала с няколко рани по лицето - порязани клепач, буза, устна и долната й челюст.
Прокуратурата погва полицая за опит за убийство и го задържа за 72 часа. Още при разглеждане на мярката му за неотклонение в съда обвинението се пропуква. Става ясно, че майката изоставила семейството си и изчезнала вдън земя преди 15 години. Година преди инцидента се завърнала, но не била добре приета от роднините си, с които отдавна били в лоши отношения. Нина Лазова си извадила ограничителна заповед срещу собствения си син. Така на Михаил му се наложило да се премести със семейството си на квартира и да плаща наем. Пред колегите си полицаят разказал, че и майка му не му останала длъжна, и показал нарязаните си пръсти от опаката страна на дланта. Защитата възроптава, че предвид степента на нараняванията е по-редно обвиненията срещу Михаил да са за нанасяне на лека телесна повреда.
Заради тези факти съдът пуска Лазов на свобода, без да му вземе мярка за неотклонение. След ареста той се притеснявал, че ще го уволнят. Била образувана вътрешна проверка по случая, която продължила 2 месеца. Съпругата изоставила Михаил и той поел грижите за детето им.
Колегите му се шегували за касапницата, а синът му получавал линкове с текст "баща ти е убиец". Съседите му също го гледали накриво. След време полицаят започнал връзка с нова жена, но и тя научила от интернет за повдигнатото обвинение срещу Лазов. Тогава той споделил пред приятел, че повдигнатото му обвинение ще продължи да го преследва.
Вещи лица изследват полицая за изготвянето на съдебно-психиатрична експертиза. Установяват, че Лазов е преживял значителни отрицателни покрай обвинението. Задържането му за 72 часа му е причинило остър стрес. Той се дължи на накърнените чест и достойнство, изтъкват експертите. Обвиненият се чувствал унизен, наскърбен, страхувал се от евентуално постановяване на погрешна осъдителна присъда.
Широкото отразяване на случая в медиите също е накърнило доброто му име и авторитета му като баща, защото синът му също научил за повдигнатите обвинения.
Следва да се вземе предвид и длъжността, която Лазов е заемал към момента на задържането и фактът, че при определени професии - напр. полицаи, военни, магистрати и др., очакванията и изискванията на обществото към тях за почтеност и спазване на законите са изключително завишени, отбелязват магистратите. Затова приемат, че има по-сериозно засягане на емоционалната сфера от обичайно.
Изтърпяването на наложената мярка задържане под стража има значителен принос в душевните терзания, тъй като Лазов е бил поставен в изключително неблагоприятната ситуация да е полицай и да изтърпява мярката с лица, които професионално преследва, отчита съдът. Все пак за служителите на Темида производството не се е отразило чак толкоз на живота на Лазов, че да уважат целия му иск за 80 хилядарки, а му дават само 5 хил. лв.
От документите по делото става ясно, че травмите на майката са квалифицирани като лека телесна повреда. През април 2015 г. досъдебното производство срещу Лазов е прекратено поради недоказаност на обвинението. Затова той завежда иск срещу прокуратурата за незаконно обвинение. Решението за обезщетението не е окончателно и може да се обжалва.