Божков, Бизюрев и Радо Ланеца чакат присъди през 2025-а
Мегапроцеси зреят за развръзка
Хазартни схеми, убийства и дрога на пангара на Темида
Знакови процеси ще решава Темида през 2025 година. По редица шумни мегадела се очаква развръзка в следващите месеци. На подсъдимата скамейка са някои от най-обсъжданите хора в България. Дали обвиненията срещу тях ще бъдат доказани в съдебната зала, или те ще бъдат оневинени, предстои да се разбере.
Един от най-подгонените хора в държавата е магнатът Васил Божков. Срещу него са внесени две дела в Софийския градски съд. Едното е хазартното дело - с представители от Комисията по хазарта и свои приближени той е погнат за организирана престъпна група, ощетила бюджета с близо 630 милиона лева от неплатени хазартни такси. Процесът стига до съда близо 5 години след началото на разследването, инициирано от бившите съдружници на Божков - братята Цветомир и Боян Найденови.
Основните козове на прокуратурата дават показания в едно от последните заседания. Те проговарят за апетити на Божков към бизнеса им и споменават разстреляния бос Красимир Каменов-Къро. Сред сочените за потърпевши е Мария Филипова - днес шефка на Комисията за защита на потребителите, която през инкриминирания период ръководи Комисията по хазарта. "Васил Божков ми предложи по 10 бона на ден да правя това, което той поиска", посочва свидетелката. Процесът върви по съкратената процедура по желание на защитата. Така няма да се разпитват всички свидетели и пледоариите няма да се протакат.
Срещу хазартния бос тече и "килърско дело" за подбудителство към убийството на Йордан Динов от Благоевград, на Манол Велев и за подготовка на покушение над Бойка Стоянова, която живее в Швейцария. На подсъдимата скамейка Божков е изправен с Николай Станков-Дългия, който е сочен за изпълнител на мокрите поръчки.
Началото на процеса се отлага вече няколко пъти заради нередовно призовани пострадали и свидетели и заради болен съдия. Затова разпоредителното заседание още не е минало и не е ясно дали няма да изскочат нарушения, които налагат връщане на обвинителния акт.
Прокурорска рокада белязва делото за убийството на Димитър Малинов в Цалапица. По шумното дело срещу подсъдимия Рангел Бизюрев се сменят прокурорите. Причината е отвод, подаден от Бойка Лулчева. Тя се отстранява във връзка със сигнал, който подава в МВР за действия на хора, сред които е и майката на жертвата - Атанаска Бакалова. Според Лулчева оплакването е пречка за участието й в делото. Мястото й заема колегата й Борис Михов. Рокадата се случва дни след като почернената майка се срещна с и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Според обвинението в края на юли 2023 г. Бизюрев е пребил до смърт Митко и го е заровил на сметището с помощта на близнаците от селото Борислав и Валентин Динкови. Те са погнати, че са улеснили извършителя да скрие тялото на жертвата и са му помогнали, като са го закарали от местопрестъплението до дома му.
Наскоро братята получиха по 3 години затвор за лично укривателство. Хората от Цалапица и близките на убития смятат, че и близнаците са участвали в умъртвяването на младежа и настояват за по-сериозни наказания за тях.
Присъди очакват да получат подсъдимите по делото срещу най-многолюдната банда в България - наркогрупата на Радмил Ранов-Ради Ланеца. Групировката от около 40 души е разбита през 2019 г., като според криминалисти е действала в продължение на пет години. За нейни главатари са спрягани Радо Ланеца, Веселин Ерламаев-Телото, Веселин Христов-Паяка и др. Повечето от тях са част от т.нар. Банда на чуковете на Таки, а физиономиите им се появяват на плакат с "дилърите, които тровят децата ни". Босът и други негови авери не са открити при акцията и са обявени за издирване.
На следващата година издирваните босове Ланеца и Паяка изненадващо се появяват от изгнание, за да дадат показания срещу шефовете от ГДБОП Цветан Панков и Кирил Ванков. Антимафиотите са спипани, докато взимат рушвет от друг от групата, Росен Кръстев-Стъкларя. Тогава се заговаря за чадър над дилърите и покровителство, защото при появяването им обвинителите не знаят, че са издирвани, за да ги закопчаят.
Процесът върви много трудно заради големия брой подсъдими и адвокати. Често се случва все някой да отсъства. "Всяко едно съдебно заседание се провежда при същото процесуално нарушение - липса на подсъдим или адвокат", признава съдията Иво Хинов. Той дава ход на заседанията с уточнението, че при желание може да преповтори разпит или друго процесуално действие. Магистратът беше решен да чете присъда през декември, но една трета от подсъдимите останаха без защитник след смъртта на адвокат Марияна Тодорова. Съдията даде време други защитници да встъпят в делото, но е категоричен, че съвсем скоро ще сложи точка на мегапроцеса на първа инстанция.
Прокуратурата разчита, че е заковала дилърите с видеозапис как се предава сак с дрога. Различни количества наркотици и цяла наркооранжерия са открити при тарашите на адресите.
Игра на котка и мишка по делото "Дебора"
Вещи лица ще бъдат разпитвани на следващото заседание по делото срещу Георги Георгиев - подсъдимия за нападението над Дебора Михайлова от Стара Загора. По искане на защитата експерти ще трябва да уточнят каква точно телесна повреда е нанесена на момичето - лека или средна. Случаят с рязаната с макетно ножче Дебора стана известен като "400 шева". Освен разрезите с макетно ножче пострадалата се оказва с обръсната глава и счупен нос. За станалото се разбира през лятото на 2023 г. Случаят с насилието над Дебора предизвика масови протести в страната под надслов "Нито една повече".
Погнатият като неин душманин Георги Георгиев е с три обвинения - за закана за убийство, за това, че с принуда отрязал косата й и за това, че й е нанесъл порезни рани с макетен нож. Заради прекалено личната информация заседанията се провеждат при закрити врата. Тъй като съдиите в Стара Загора си правят отвод, делото се разглежда в Пловдив.
Именно магистратите под тепетата на няколко пъти тръшват вратата към свободата пред Георгиев. Откакто е задържан, той се пробва да излезе от ареста. На няколко пъти съдът в Стара Загора му смекчава мярката и го пуска под домашен арест, но след това в Пловдив отменят решението.