Без милост за плевенски бомбаджия
Отказват да го пуснат от панделата предсрочно
Извинявам се на потърпевшия, обръща се Владимир Николов към бизнесмена Попов, в чиято кола поставил адска машина
Няма милост за плевенски бомбаджия! Магистрати отказват да пуснат предсрочно от затвора Владимир Николов, осъден на 10 г. решетки. Това става ясно от определение на Софийския апелативен съд, научи "България Днес".
Николов е един от т.нар. плевенски бомбаджии, осъдени за организиране на покушение срещу местния бизнесмен Владимир Попов със самоделна бомба. Устройството изпада, когато автомобилът му потеглил и опитът за взрив се оказва неуспешен. Екшънът се разиграва през септември 2012 г. и съвпада с церемонията по откриване на ремонтирана улица в града, за която пристигат тогавашният премиер Бойко Борисов, парламентарната шефка Цецка Цачева и министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски.
Тогава службите бързо разсейват съмненията, че мишената може да е сред представителните лица. С категоричност посочват, че целта е именно плевенският бизнесмен Попов. Самоделката е била с тегло над 1 килограм и е съдържала 3 шашки тротил и мобилен телефон. При огледа се установи, че не е имало опасност за жителите в района, тъй като на взривното устройство липсва съществена важна част - запалката, пояснява полицейският шеф Светлозар Илиев.
По случая са погнати Владимир Николов, Никола Николов и Красимир Георгиев. След търкаляне около десетилетка пред Темида делото приключва с осъдителни присъди. Съдиите обясняват, че са били снизходителни, защото няма пострадал при опита за атентат. Владимир Николов е признат за виновен освен за опита за покушение и за държане на тротил, за кътане на пистолет и на 92 грама марихуана.
"Осъзнавам вината си, осмислих порочността на деянието си и неговата тежест и последици и не бих допуснал да се повтори това, което съм извършил. Бих искал да се извиня на пострадалия, на моите близки, знам, че престоят ми в затвора промени завинаги мисленето и ценностите ми и осъзнах последиците от това, което съм извършил", изповядва се каторжникът в съдебната зала. Отбелязва още, че от постъпването си зад решетките се труди и се отнася отговорно към работата. Има няколко награди и по документи се води ненаказван.
"Считам, че съм се ресоциализирал и съм подготвен да продължа да живея живота си като свободните хора и да спазвам законите. За бъдещия живот навън съм коригирал всичко негативно. Имам семейство, което ме подкрепя, чакат ме да се върна, отново да сме пълноценно семейство. Възрастни родители имам, които разчитат на помощта ми. Имам дом, имам сигурна работа, имам професия, автомеханик съм и искам, като изляза, да започна работа и да бъда полезен", споделя затворникът.
Той виси 4 г. и 9 месеца в ареста, а вече почти 2 г. е в пандиза. С работа успява да съкрати 1 г. и 2 месеца и реално му остава да излежи още 2 г. и половина. "Искрено е разкаян, съжалява за това, което е сторил. След като е преместен от 9-а група в Софийския централен затвор, показва с поведението си, че уважава администрацията. Коректен е не само към нея, но и към всички свои приятели, познати, с всички лица, с които изтърпява присъдата", изтъква и защитникът на бомбаджията.
От прокуратурата и затворническата администрация не са на това мнение. Те се запъват за свободата на Николов, като сочат, че той не приема отговорността за престъплението и не осъзнава в пълна степен мотивите за криминалното си поведение. Смятат, че предсрочното му пускане би било опасно за обществото, предвид обремененото му съдебно минало. Загатват, че осъденият има склонност към злоупотреба с алкохол. Освен това коментират, че от строг той е минал само на общ, но не и на лек режим.
Градските и апелативните магистрати на София се съгласяват с опасенията и решават, че Николов не се е поправил достатъчно, за да бъде пуснат условно предсрочно от зандана. Заключват, че катарзисът му е само на думи и преценяват, че той трябва да остане на топло, за да продължи работата на инспекторите с него.
Издайник
За аферата с бомбата проговаря пред магистратите аверът на Николов - Красимир Георгиев. Обясненията му помагат за разплитане на истината. Така става ясно, че взривното вещество за бомбата е взето от бившия кандидат-кмет на Калофер Йордан Колев, който изскача и от случая с взрива на аптекарката Христомира Атанасова. На първа инстанция Колев е оправдан за улесняване на атентата срещу Попов, а Георгиев получава по-ниска присъда от аверите си заради признанията.