Отводи прецакват делата срещу Баретата, балдъзата на Брендо и Пепи Еврото
- В случая със Златомир Иванов съдебен заседател е погнат за педофилия
- Служителите на Темида изведнъж решават, че не са безпристрастни, а в някои случаи дори вземат страна, което е в разрез със закона
Отводи на съдии и съдебни заседатели спъват знаковите процеси срещу Златко Баретата, балдъзата на Брендо и Пепи Еврото. Делото "Дебора" също претърпя обрат и стартира отначало.
Най-известният случай, който е и най-ужасяващ в същото време, е този със съдебния заседател по делото срещу Златомир Иванов - Златко Баретата. 29-годишният по онова време Петър Георгиев, който участваше в ключовото дело срещу Баретата за ОПГ и наркотици в Софийския градски съд, бе арестуван при спецоперацията с кодово име "Педофилите". Съдебният заседател бе арестуван с още четирима като част от международна педофилска група. Престъпната мрежа, разпространявала в интернет филми със сексуални извращения и сексуален садизъм с деца от 4 до 8 години, бе разбита през 2010 г.
Освен обвиненията, които лъснаха срещу Георгиев, това спъна процеса срещу Баретата, който започна отначало. Делото срещу бившата барета и още двадесет негови съратници бе за организирана престъпна група за разпространение на наркотици. В крайна сметка Баретата беше оправдан по това дело.
Друг случай на съдебен заседател, който спъва знаков процес, е този с балдъзата на Евелин Банев-Брендо. Делото срещу балдъзата на Брендо Десислава Дишлиева за пране на пари бе белязано от цели три рестарта, но последният води класацията. Още преди да е започнал процесът, съдебният заседател Драгомир Бучев се наложи да си направи отвод. Това стана, защото лъснаха наяве факти, че Бучев е обвинен за източване на 5 млн. лева от държавното дружество "Консолид комерс", лъснало покрай аферата "Офшорлийкс". Въпреки проблемите си с правосъдието Бучев заработвал като съдебен заседател над 10 години. Конфликтът в случая бе свързан с това, че адвокатката на Дишлиева Ина Лулчева е защитавала Владимир Милев, който бе погнат заедно с Бучев.
Балдъзата на Брендо беше подсъдима, че през 2007 година е държала в сейф 3 083 800 евро. Трезорът на столичния бул. "Евлоги Георгиев" е собственост на "Финтех - България". Крупната сума е открита в клетка 649, чийто наемател е мъж. Според разследващите действителният собственик на парите е Дишлиева и нейната фирма "Пам Пропърти". От прокуратурата смятат, че държаното имущество в особено големи размери е придобито от наркотрафик, осъществяван от Брендо. Дишлиева обяснява, че сумата е от дейността на фирмата й. Дружеството стопанисва сгради в центъра на София и в Студентски град, тризвезден хотел в столицата и по-малък в полите на Витоша.
Разследването за пране на пари се точи 7 години. През 2014 г. Дишлиева се възползва от промяната в закона срещу фигурата на вечния обвиняем. Тя поиска делото й да бъде внесено в съда или прекратено. От прокуратурата не успяват да я запознаят с подготвените материали, тъй като тя се разболява. Случаят е прекратен, а иззетите от сейфа пари са върнати на Дишлиева.
Само преди дни знаковият процес срещу Петьо Петров, по-известен като Пепи Еврото, бе белязан също от обрат. Съдебната заседателка Деляна Пехливанова изведнъж реши, че ще е предубедена, защото била добре запозната със случая и го следяла от години. Друга причина, която изтъква, е, че е заета и няма да може редовно да се явява на съдебните заседания. Тук изскача въпросът защо Пехливанова не осъзна, че не би била обективна, още в началото на процеса. Така щеше да бъде спестено ценно време, както и ресурси.
По информация на "България Днес" Пехливанова работи в екип на Дигитална дирекция към българска медия и това е причината да е запозната със случая с Пепи Еврото.
Вече има назначен нов съдебен заседател и процесът започва отначало на 25 февруари.
Пепи Еврото е погнат през 2021 г. Според обвинението в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. чрез използване на неистински документи Петров е получил без правно основание с намерение да си присвои чуждо движимо имущество - 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и малко над 1 милион лева, собственост на семейство Златанови. Цялото имущество (монетите, златното кюлче и паричната сума) е на обща стойност над 1,3 милиона лева.
Случаят "Дебора"
Не по-различен е случаят с отвода на съдебната заседателка Румяна Апостолова по делото срещу Георги Георгиев, който е подсъдим за обезобразяването на Дебора.
Заради Апостолова целият процес, който бе изключително комплексен и се точи над 1 година, ще трябва да започне от кота нула. Причината е, че съдебният заседател Румяна Апостолова е подкрепяла Дебора Михайлова в социалните мрежи. Апостолова е споделила публикации от протести в защита на обезобразеното момиче и постове, в които тя я подкрепя безусловно. Това обаче е в абсолютен разрез със закона, защото по този начин тя демонстрира предубеденост и излиза, че априори съдебен заседател, какъвто е Апостолова, е на страната на Дебора. Това е недопустимо в съдебната система, защото там се борави с факти и доказателства, а не с емоция и симпатии.