Реклама
https://www.bgdnes.bg/krimi/article/19911556 www.bgdnes.bg

"Антимафия" с 5-месечен ултиматум за Васил Божков

  • По процеса за конфискация на над 278 милиона лева
  • Комисията трябва да опише какви престъпления е вършил босът и как е генерирал облаги, иначе прекратяват делото

5-месечен ултиматум има антикорупционната комисия да докаже евентуалните престъпления на Васил Божков и свързаните с тях авоари! Срокът е даден от Софийския градски съд по делото за конфискация на имущество за над 278 милиона лева от хазартния бос, научи "България Днес".

Реклама

Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) ще трябва да опише конкретното престъпно поведение на Божков, в какъв период е извършвано, може ли да генерира облаги и в какъв размер. Изискани са и данни, че възможността за натрупване на имущество от незаконна дейност наистина е реализирана.

По делото за конфискацията ще се изяснява дали авоарите, които "Антимафия" твърди, че са от мръсни пари, съвпадат с имуществото, за което е поискано отнемане. Ако не съвпадат, трябва да се посочат факти за наличие на пряка или косвена връзка между престъплението и придобиването на имущество.

При неизпълнение в срок на тези указания исковата молба ще бъде върната, а производството по делото - прекратено, категорична е съдия Божана Желязкова. От определението й става ясно, че доводите на КПКОНПИ, че имуществото на хазартния бос е незаконно, сериозно се пропукват. Ако КПКОНПИ не успее да представи доказателства, ще загуби делото.

То се точи от 2021 г., когато комисията завежда иск срещу Васил Божков на стойност 278 299 803, 33 лв. Производството срещу него започва след повдигнати от прокуратурата обвинения за това, че в периода 2014-2020 г. е ръководел организирана престъпна група.

От магната и свързани с него лица се претендират и 31 недвижими имота - апартаменти и прилежащи помещения в сгради в центъра на София, апартамент в Балчик, право на строеж на многофамилна жилищна сграда в София, поземлени имоти и двуетажна къща в Гърция и недвижими имоти в Париж. Освен срещу Божков претенциите са насочени срещу половинката му Елена Динева и свързани с тях 10 фирми.

С иска се настоява за конфискацията на моторна яхта Wasabi 60Apex за 1,1 млн. лв., моторна лодка Brig Falcon 420 за 41 бона и самолет Bombardier на цена 34 милиона. Със самолета се заформи международна драма. След като е иззет при акцията, той е пратен за съхранение и поддръжка в специален хангар в Нюрнберг, Германия. Техниците свалят единия двигател, който има нужда от ремонт, и изчисляват, че поправката и съхранението ще струват над 2,5 млн. лв. В същото време частен съдебен изпълнител обявява търг за продажбата на аероплана, на който са вписани три залога и пет запора. Те са от НАП, КПКОНПИ и банка. Две съдебни инстанции спират публичната продажба по искане на антикорупционната комисия с мотива, че самолетът може да бъде иззет в полза на държавата.

Реклама

Делото за конфискацията зацикля с години заради липсата на основния ответник - Васил Божков. Малко преди да бъде погнат от закритата вече спецпрокуратура, той отлита за Дубай, където стоя до лятото на 2023 г. През това време магистратите се виждат в чудо как да му предявят документите, за да върви процесът. Чрез международната дирекция в правосъдното министерство те се интересуват какъв е редът за връчване на книжата в Обединените арабски емирства (ОАЕ). Питат и как може да стане транспортирането на 68 тома с материали. Докато се уредят въпросите, магнатът сам се прибра ненадейно.

Срещу него са повдигнати около 20 обвинения, разпределени в три дела. Едното е срещу Божков, негови приближени и членове от Комисията по хазарта. То е инициирано от бившите съдружници на хазартния бос - братята Цветомир и Боян Найденови. Според обвинението групата на Божков е ощетила бюджета с около 630 млн. лв. заради неплатени такси за хазарт. Второто е т. нар. килърско дело, по което Божков е погнат за мокри поръчки заедно с Николай Станков-Дългия, сочен за физически извършител. Процесът зацикля на старта в Софийския градски съд, защото магистратите откриват нарушения в обвинителния акт и го връщат на прокуратурата за поправка.

Третото разследване е за античните ценности на бизнесмена, които прокуратурата твърди, че не са регистрирани. Божков от своя страна се вайка, че реликвите са изнасяни в чували и не са правилно съхранявани. За производството няма данни да е стигнало до съда.

Обезщетения

Иск за стотици милиони левове се кани да заведе Васил Божков в съда в Страсбург. Той се жалва от съсипването на хазартния му бизнес чрез одържавяване на лотарията. Жалба ще се гледа и за обиските в офисите му, които според бизнесмена са незаконни. Ако прокуратурата не успее да докаже обвиненията си пред Темида, на данъкоплатците ще им се наложи да плащат на боса колосални суми за обезщетения.

Четете още

"Килърското" дело срещу Васил Божков прекратено заради нарушения

"Килърското" дело срещу Васил Божков прекратено заради нарушения

Комисията по хазарта в Малта описала Божков като лице, на което не може да бъде даден лиценз

Комисията по хазарта в Малта описала Божков като лице, на което не може да бъде даден лиценз

Божков давал на Мария Филипова 10 бона на ден и слава, ако прави каквото й каже

Божков давал на Мария Филипова 10 бона на ден и слава, ако прави каквото й каже

Смърт отложи "килърското" дело срещу Васил Божков

Смърт отложи "килърското" дело срещу Васил Божков

Реклама
Реклама
Реклама