Своге е тайното място за кефали
Вирът покрай въжения мост държи едри парчета през зимата
Страхотни речни кефали дава река Искър. Тайното място се намира само на около 40 километра от София, а именно в град Своге. Искърското дефиле отдавна е притегателно място за риболовците. В последните години обаче реката видимо се възражда, след като пречиствателната станция на изхода на столицата работи на пълни обороти.
Кефалите се търсят най-много в този участък. А рибите наистина са впечатляващи и могат да достигнат тегло до цели 2 килограма. Този вид се храни целогодишно. Дори и най-големите студове не го смущават. А щом усети първото пролетно затопляне, направо полудява.
Краят на февруари и началото на март е идеалното време за риболов на кефал на естествена стръв. Рибата е популярна още под наименованието клен. Тя е абсолютно всеядна и може да се улови буквално на всичко. И все пак през студените месеци предпочита мръвката. Затова белите или жълъдовите червеи се оказват най-неустоимото лакомство за нея.
Съветваме ви да опитате на големия вир под въжения мост, който свързва град Своге с футболния стадион. Всекидневно там могат да се видят ентусиасти с въдица в ръце. Замята се с монгаж на плувка, която се пуска да изтича по течението. Подхранването с червеи носи допълнителни предимства. В облачни дни резултатите определено са по-силни.
Други опитват късмета си на спининг. Това е метод на риболов с изкуствени примамки - блесни воблери или силикони. Често най-едрите екземпляри се хващат именно по този начин. През зимата рибата се групира основно в населените места, но напролет, подгонена от размножителния инстинкт, се пръска по цялото поречие.
Иначе още по-надолу по Искърското дефиле започват да властват и белите мрени. Те са считани за едни от най-силните речни риби. Освен на плувка успешно се хващат и с фидер. В районите на построените по реката ВЕЦ-ове постепенно започва да се раздвижва и каракудата. Тя предпочита съвсем бавно течение, като може да закачите на кукичката торен червей.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.