Започна преброяването на птиците. Над 50 хиляди гъски зимуват у нас
Най-масовото досега преброяване на зимуващите в страна водолюбиви птици започна в четвъртък и ще продължи до неделя. То се провежда от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда.
Над 100 доброволци, разпределени в над 40 екипа ще обхванат повече от 200 влажни зони - Дунавското и Черноморското крайбрежие, всички язовири, езера и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици, сред които и видове, включени в Световния червен списък - ушат гмурец, ледена, кадифена и кафявоглава потапница и др. В края на миналата година бяха наблюдавани рекордните 4163 тръноопашати потапници в езерото Вая край Бургас и близо 50 хиляди големи белочели и 30 червеногуши гъски в Беленската низина.
Припомняме, че 1333 къдроглави и 42 розови пеликана живеят в България според Българското дружество за защита на птиците. Традиционно най-много пеликани са наблюдавани в района на бургаските езера зимно време. Там гнездят и розови фламинги през топлите месеци.
Гъските са разрешени за отстрел от ловците у нас до края на януари. До 31 януари можем да гърмим още по следния пернат дивеч: колхидски фазан, ловен фазан, токачка, зеленоглава патица, полудива патица, лятно бърне, зимно бърне, фиш, лопатарка, черна качулата потапница, шилоопашата патица, черна лиска. До втората неделя на февруари стреляме по гривяк, а до края на февруари - по горски бекас и обикновена бекасина. Целогодишно могат да се отстрелват считаните са вредни видове като скорец, сврака, сива врана, посевна врана и чавка.