Има ли сомове човекоядци?
В Китай, Украйна и Турция още треперят от риби убийци
Легенди за гигантски сомове човекоядци по язовирите ни се носят от години. Сред любимите митове на въдичарите са тези за изчезнали домашни животни, плуващи във водоемите. Говори се и за сомове, преобръщали рибарски лодки само с един замах на опашката си. Често повтаряни са и историите с водолазите, които се спускали за ремонт на язовирни стени, но излизали веднага с побелели от ужас коси при вида на сомовете. Такива притчи се носят за почти всеки голям язовир у нас. Има ли в действителност сомове, които могат да нападнат човек?
Сомът е най-големият сладководен хищник, виреещ у нас. В научната литература пише, че той може да достигне размери дори до над 150 кг. У нас обаче са хващани риби до 120-130 кг. Сомът не би отказал например ранена птица, попаднала във водата. Рибите около 100 кг с охота биха похапнали шаран с тегло около 4-5 килограма.
Всяка година в един от най-големите язовири в Китай изчезвали къпещи се хора от околните селища. Първоначално се смятало, че причината за големия брой инциденти са подводни течения и водовъртежи, но телата на удавниците така и не били намирани. За зачестилите смъртни случаи във водоема бил нает дори специален разследващ екип. В крайна сметка мистерията била разнищена, след като преди няколко години бил уловен 3-метров сом. В стомаха му открили човешки останки.
Подобен случай имало и на река Илек, минаваща през казахстанската столица Актобе. От тамошните плажове все по-често изчезвали хора, а местните били категорични, че вината е в наличието на сом убиец. Някои от тях дори виждали туловището му да излиза на повърхността при пълнолуние. Митичната риба така и не била уловена до ден-днешен.
Още по-фрапиращ е случаят край остров Хортица на река Днепър, Украйна. На дълбочина 15 метра бил открит изчезнал параход. В една от цепнатините му се заклещил гигантски сом с дължина около 5 метра. Когато стомахът му бил разпорен, всички изпаднали в ужас. Вътре открили останките от трима издирвани полски туристи, които се прехвърлили от бедстващия параход на моторна лодка, но така и не стигнали до брега. В този район зачестили и нападенията срещу рибари в малки лодки. В южната ни съседка Турция още се разтреперват, когато се сетят за случая от 1973 година, когато жертви на сом човекоядец стават две малки момиченца.
Ихтиолозите са категорични, че ако е гладен, сомът може да атакува абсолютно всяко живо същество във водата, стига да може да го погълне. Този хищник има множество дребни зъби като четка и затова няма възможността да къса плячката си на парчета, както го прави акулата например. Затова сомът винаги поглъща жертвата цяла на един път. Специалистите твърдят, че по принцип сомът няма афинитет да подгони толкова голямо нещо като човешко същество. Ако обаче по случайност хищникът веднъж опита човешко, то е напълно възможно да се пристрасти и да започне да търси основно такава плячка. В България не е известен случай на нападение на сом над човек. Когато обаче риболовци са се борили със закачен на въдицата им хищник, мощната му опашка е водила до инциденти.
Нетипично: Кълват посред зима
Сомът е топлолюбива риба и обикновено не е активен през зимните месеци. Тази теория обаче бива разбивана на пух и прах с оглед на последните случаи у нас.
Софиянецът Марио Христов прави понредния си голям удар - хваща сом 45 кг от язовир "Дяково". Това става на 7 януари по обяд. Припомняме, че Христов беше един от двамата майстори, преборили трофейния сом 122 кг от същия язовир през есента, за което "България Днес" първи писа.
"Тръгнахме с колегата Иван Сивов към 10,30 часа от София при доста студено вренме. На язовира като че ли поомекна, но пък подухваше неприятен ветрец. Влязохме с проходилките, като заложих на позната и донказана примамка: комбинация от силиконово таралежче с грозд земни червеи. Работех усърдно и с кльонка. Имах много як удар, но рибата потегли мощно и се откачи. Това ме обнадежди, въпреки че водата беше 2-3 градуса и нямах кой знае какви очаквания. В ранния следобед дочаках втори удар и този път сомът се "заши" на куката. Бях на дълбочина от 23-24 метра, а примамката водех на 18 метра. Виждах на сонара сомове с различни габарити, които се движеха. Един от тях се насочи към примамката и я налапа мнонго агресивно, безапелационно. Битката продължи някъде между 20 и 30 минути, докато го издигна на повърхността и се предаде окончателно. Беше се закачил добре и нямаше шансове да се измъкне", разказва Христов.
Съвсем наскоро пък зимен сом с тегло 22 кг бе изваден на язонвир "Огоста" от монтанския риболовец Александър Александров.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.