Пълни живарници по Струма: 50 кг скобари хваща Христо
![Христо Василев показва богатия си улов](https://cache1.24chasa.bg/Images/Cache/285/Image_19846285_40_0.jpg)
По бреговете край Бобошево има над 100 души, но уловът си струва, казва Василев
Със страхотен зимен улов от река Струма се похвали пред "България Днес" нашият читател Христо Василев. Той успява да надърпа с въдицата си над 50 килограма скобари само в рамките на един ден. Това се случва на вировете около град Бобошево, Кюстендилско.
Поречието в този участък от години се слави с висока популация на този вид риба. През студените месеци скобарите се струпват на огромни пасажи и зимуват заедно с хиляди в определени вирове. Това най-често се случва около населени места, автомобилни и железопътни мостове. Така рибите се чувстват по-защитени от всекидневните набези на кормораните. Големите рибоядни птици могат да изядат до 1-2 кг водна плячка на ден. Пернатите обаче се страхуват от човека и затова ловуват основно в по-дивите кътчета на реката.
Там, където скобарите са се групирали, обикновено става ясно и по масираното рибарско присъствие край бреговете. За това разказва и самият Христо.
"Изпращам Ви малко снимки от нашия риболов по река Струма в района на Бобошево. Излизаха трофейни риби около 1,5 кг. Местата бяха заети, както обикновенно. В този ден имаше над 100 човека по бреговете наоколо - буквално въдица до въдица. Замятахме с изчакване, но определено си заслужаваше улова, както се вижда. В живарника има над 50 кг риби. Направихме си и импровизирана скара.
Накрая върнахме обратно рибата във водата, както го правят повечето съвестни риболовци. Затова и към днешна дата реката буквално "ври" от скобари", разказва Василев.
Проверка на "България Днес" установи, че на още няколко места по Струма мераклиите се радват на богат улов. Едно от тях е при село Бело поле, Благоевградско. Вирът там е много дълъг и винаги държи големи количества с риба. Най-добрата примамка е хлебната троха. Задължително се подхвърлят топки захранка, която също се прави от хляб. Това е стръв номер 1 и в района на град Симитли. Там скобарите могат да се напипат и в по-бърза вода и малка дълбочина до половин метър. Замята се с въдица, наречена болонезе, с дължина 5-6 метра.
В последните дни страхотен риболов на скобари се получава и във вировете край село Крупник, непосредствено преди Кресненското дефиле. Интересно е, че там пък рибата предпочита да се храни с бели червеи, а трохата остава на втори план. Най-дашните позиции се заемат още от тъмни доби, но именно най-нетърпеливите след това обикновено се радват и на най-солидна слука. Понякога пасажите избират да стоят в долната част при разлива на вира, но друг път се качват нагоре по течението към втичалото на вира. Ден с ден няма, казват местните рибари.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.