Искрецка река е раят на пъстървите

*В Искърското дефиле
*Замята се с изкуствени примамки, режимът е "хвани и пусни"
Балкански и дъгови пъстърви се мамят успешно по река Искрецка тази пролет. Това установи проверка на "България Днес" на място. Рибарите са доволни, урожай има, нужно е търпение и постоянно движение по поречието в търсене на красивите планински риби.
Сезонът за този вид бе открит в началото на февруари и в момента мнозина въдичари насочват усилията си именно към него. На Искрецката река е в сила режимът "хвани-пусни". Задължително всяка уловена балканска пъстърва трябва да се връща обратно във водата без значение на нейното състояние. Това се прави, за да се съхрани и без това намалялата популация на вида у нас. Риболовът се извършва единствено като вид спорт за удоволствие.
Само преди дни Ники Кокарешков от София направил страхотен излет там. Той победил баща си Евтим и техни приятели с най-голям улов по време на спинингов риболов. Групата търсела пъстървите единствено на изкуствени примамки - блесни, воблери и силиконки.
Искрецка река извира в махала Завидовска падина на село Бучин проход, на 791 метра надморска височина в западната част на Мала планина. Изворът е карстов, поради което температурата на водата е сравнително по-висока дори през зимните месеци. Това гарантира повече храна за пъстървите. Дължината на реката е 22 километра. Тя протича през селата Завидовци, Искрец и Свидня, преди да се влее в река Искър при град Своге в Искърското дефиле.
Наскоро в центъра на града се проведе протест на риболовци. Причината за него е планирано почистване на коритото на река Искрецка с тежка техника. Въдичарите и природозащитниците са притеснени, че това неминуемо ще наруши типичните естествени местообитания на рибите. Ежегодно по планинската река се организират зарибявания с пъстърва от риболовни клубове и любители ентусиасти.
Посетете и пещера Душника
На около 60 километра от София, на 20 км от Своге и в околностите на село Искрец, се намира природен феномен - пещера Душника. Тя дължи името си на мъглата, която се образува през студените зимни дни около входовете й. Нивото на подземните води в пещерата се влияе силно от сезона и при валежи. Голямата зала е достъпна през цялата година. През пролетта в дъното й преминава реката, която излиза на повърхността от другия вход/изход.
Ако искате да видите този феномен, най-подходящото време за посещение е месец април или при обилни продължителни валежи. При по-сухи зими е възможно дори през април водата да не излиза от самата пещера. Необходимо е всички подземни водни депа да се запълнят и да прелеят, за да се случи това.
В непосредствена близост до пещерата се намират уникалните Искрецки карстови извори. Водата излиза буквално от храстите и след около 50 метра се влива в Брезенска река.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.