Шаранът вече кълве! Ето къде влиза забрана от утре

*Въпреки студения април
*По равнинните язовири го хващаме до 14 април, на височинните - до 30 април, после иде забрана
Април ни изненада със снежни виелици и отрицателни температури преди дни. Въпреки това шарани вече се ловят на някои от големите язовири у нас. На водоемите до 500 метра надморска височина можем да замятаме до 14 април включително, а на тези над 500 м - до 30 април.
През този уикенд можем да опитаме късмета си на някои от язовирите в Източните Родопи, където климатът е по-мек. Яз. "Ивайловград" е сред езерата с най-богати рибни ресурси у нас. Разположен е по поречието на река Арда и е последният от каскадата след "Кърджали" и "Студен кладенец". Във водите му плуват почти всички сладководни представители на рибния свят, които се срещат на наша територия.
Тази пролет шараните се размърдаха рано-рано, но застудяването определено попари първоначалния им ентусиазъм. Е, все пак за майсторите улов има. Първите за годината риби излизат в залива под селата Малки воден и Бориславци. Бреговете в тази част на водоема са полегат, дълбочината - сравнително малка. Именно тук водата се затопля най-бързо и това привлича рибите, които вече се подготвят за хвърлянето на хайвера си.
Ако искаме да ловим шарани през пролетта, трябва да сме доста по-взискателни към такъмите и постройката на линията. Рибите сега все още са твърде лениви и претенциозни. Затова е нужно да се положат доста усилия, за да привлечем вниманието им. На първо време трябва да изберем монтажа, с който ще ловим. Вариантите са два - или фидер, или тежко дъно. Първият е по-удачен, когато ударите са чести и риболовът е по-динамичен. С такъв тип въдица се хващат основно по-дребни екземпляри докъм два килограма. Залага се пръчка с по-висока акция, която да може да изхвърли значително количество тежест, а освен това да издържи на напъните на шараните.
Класическите шаранджийски дънни въдици ни дават възможност да потърсим рибата на значително по-далечна дистанция. А по това време от годината шараните все още не са наближили твърде брега. За разлика от лятото, сега трябва да заложим на по-малки куки и по-тънки влакна. Добре е да използваме жива стръв - грозд от торен, земен или бял червей. Бихме могли да опитаме и с царевица, но тази стръв е актуална повече за по-топлите месеци от годината, за късно лято и есен.
Не са изключени и удари на едри каракуди, каквито във водоема не липсват. Характерна особеност за язовира е честата промяна на нивото. Ако водата спада, това се отразява лошо върху активността на рибата, която спира да кълве. При покачване или непроменливо ниво, шансовете за удар нарастват.
СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.