Белият амур по Дунав изгладня
Гигантски бели амури се улавят от водите на река Дунав в последните две-три седмици. От средата на август този сладководен исполин проявява страхотна активност и често посещава въдиците на рибарите, научи "България Днес".
Белият амур е пренесен у нас от Далечния изток. Достига до внушителните 35-40 килограма. Във вътрешните ни водоеми се размножава единствено по изкуствен път, но в река Дунав вече намира условия за естествен прираст. Белите амури са едни от най-големите речни риби след почти изчезналите вече моруни, толстолобите и доминиращите хищници - сомовете.
Въпреки гигантските си размери този вид е изцяло вегетарианец. Храни се с различна водна растителност и семена. Амурът е топлолюбив затова се храни най-активно в летните горещини. Тази година резултатите през август са по-добри, отколкото през юли.
Успешни места за риболов на бял амур има по цялото българско поречие на река Дунав. Някои от позициите се подхранват цяло лято и рядко се освобождават. Именно захранването е най-важното условие, за да примамим трофейните риби.
Сварява се стара царевица, след което се оставя в голям съд с вода, за да вкисне. Зърната трябва да са постоянно във вода, за да могат да ферментират и замиришат. Тогава те са най-апетитни за амура. Той се храни най-вече от дъното.
Залага се на много здрави такъми и дънен "инлайн" монтаж с плетено влакно. Подходящ размер на куките е 3/0. За стръв се нанизват по няколко царевични зърна, задължително с повдигач, който да ги издигне малко над самото дъно. Въдиците се замятат на места с дълбочина 4-6 метра.