Фурор на щуките
Хищниците са страшно агресивни в началото на май
Новият сезон за риболов на щука стартира ударно. Тази хищна риба е разрешена за улов от 1 май. Мнозина се впуснаха в търсене на сладководния звяр, популярен със своя кръвожаден нрав и острите като бръснач зъби.
Щуката е една от най-агресивните риби, които могат да се срещнат по нашите ширини. Способна е да нападне плячка, голяма почти колкото самата нея. Поради това е толкова желан риболовен обект. Освен това този вид продължава да разширява териториите си. В последните години популацията на щуката се е увеличила многократно, констатират въдичарите. На места, които преди това не обитавала, вече се среща все по-често.
От началото на този месец се наблюдава истински фурор в улова на щуки. Рибите са гладни и стръвни. Ловят се предимно в блата, малки езера, стари речни корита и баластриери, в които има достатъчно водна растителност и укрития. Щуки има и в средните и долните течения на по-големите ни реки.
По принцип тази риба избягва бързото течение. Тя се спотайва сред водораслите или падналите във водата дървета, дебнейки плячката си. Може да стои неподвижна с часове, преди да атакува светкавично от засада. Щуката развива скорост до 35 километра в час. Това я поставя на второ място в рибното царство у нас след пъстървата (40 км/ч).
След като размножителният й период вече приключи, сега тази риба мисли единствено за ядене. Храни се с почти всичко, което мърда - всякакви видове риби, жаби, гризачи и дори малки птици.
За щука се практикуват основно два вида риболов - спинингов с изкуствени примамки (блесни, воблери, туистери), както и на тапа с жива стръв. Мнозина закачат на куката рибки, уловени от конкретния водоем, с които щуката е свикнала да се храни. Каракудките са най-подходящи, тъй като са пъргави и издържат дълго време живи на куката. Припомняме, че щуката има изключително остри зъби, които прерязват обикновеното монофилно влакно. Поради това се използват специални метални поводи или такива от флуорокарбон.