Забраниха риболова, но не заради коронавируса
Министърът на земеделието, храните и водите Десислава Танева издаде Заповед за забраните за риболов. Те са свързани с пролетното размножаване на рибата, а не с пандемията, причинена от коронавирус.
Уловът на пролетно-лятно размножаващи се риби е забранен в зависимост от надморската височина на рибностопанските обекти на територията на страната. От 15 април до 31 май включително не може да се замятат въдици в езера и реки, намиращи се до 500 метра надморска височина. От 1 май до 15 юни включително е забраната за водоемите от 500 до 1500 метра надморска височина. Тези над 1500 пък се водят пъстървови зони и действат други правила. Пъстървата е разрешена само през почивни дни и официални празници, като може да се задържат до 2 кг или 6 броя риби. В останалото време се връщат задължително.
Карагьозът (дунавска скумрия) в българския участък на река Дунав е забранен от 15 април до 14 май включително. Калканът във водите на Черно море е абсолютно забранен за риболов от 15 април до 15 юни включително, както и всякаква риболовна дейност, включително трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба за периода. Уловът на попчета във водите на Черно море не се позволява от 15 април до 15 май включително с мрежени риболовни уреди, с изключение на риболовния уред волта.
В документа са описани и водните обекти на територията на страната, в които любителският риболов остава постоянно разрешен по области. Сред по-значимите от тях са яз. „Сопот” (Ловешко), яз. „Огоста” (Монтанско), яз. „Горни Дъбник” (Плевенско), яз. „Домлян” (Пловдивско), яз. „Тешел” (Смолянско), яз. „Панчарево” (Софийско), яз. „Соара” (Шуменско), Гребен канал в град Ямбол и др.
Остават разрешени и участъци от реките Дунав, Огоста, Ботуня, Янтра, Росица, както и множество стари корита на Тунджа, Янтра и Росица, множество баластриери.
С цялата заповед можете да се запознете тук:
Законът за рибарството и аквакултурите вижте тук: