Бронзовата ни медалистка Кимия Ализадех започна да учи български

Родена в Иран, медалистката ни е борец за правата на жените
Кимия Ализадех целува българския флаг на гърдите на екипа си, след като спечели бронзов медал на олимпийските игри в Париж онзи ден и радостни сълзи напираха в очите й. Казва колко е благодарна на страната ни, но още не говори езика ни и живее и тренира в Лондон при гуруто на таекуондото мастър Давуд Етминани. Все пак има няколко месеца да започне да се справя с българския, тъй като няма как да не влезе в класацията на най-добрите ни спортисти за годината.
В началото на януари 2020 г. една новина обиколи всички световни медии, а именно, че единствената медалистка на Иран от олимпиада - Кимия Ализадех Занузи, напуска родината си. Четири години по-късно тя се състезава и печели медали за България.
Родена през 1998 г. от баща азербайджанец и майка иранка, едва на 18 години Кимия дебютира на летните игри в Рио де Жанейро през 2016 г. И влиза в историята с бронзовия си медал в категория до 57 кг. Първият при жените за Иран. В Техеран е посрещната като национален герой, но бързо идват проблемите. Докато режимът на аятоласите в Иран официално празнувал нейните успехи на тепиха, тайно е критикувал спорта, в който Кимия е избрала. "Жената не трябва да си разтваря краката", казват властите за таекуондото. А Кимия започва да се бори срещу подтисничеството над жените в родината й и през 2020 влиза в списъка на най-влиятелните жени в света.
Бягството на Кимия идва в разгара на антиправителствените протести в Техеран, след като Иран призна, че по невнимание е свалил украински самолет и е убил всички 176 души в него.
"Аз съм една от милионите потиснати жени в Иран, с които те си играят от години. Те правеха с мен каквото си искат. Караха ме да обличам каквото те искат. Повтарях всяко изречение, което те ми заповядваха да кажа. Експлоатираха ме напълно. Аз не им бях нужна, бях просто техен инструмент - каза през 2020 г. Кимия. - Не искам да съм на масата на лицемерието, лъжите, несправедливостта и ласкателството", отвръща Кимия и добавя, че не иска да бъде свързвана с "корупцията и лъжите" на режима в Техеран.
След бягството става част от отбора на бежанците, който е организиран от МОК за игрите в Токио. Там показва подкрепата си за протестите заради убийството на студентката Махса Армани.
Причина Кимия да представлява България е президентът на родната федерация по таекуондо Слави Бинев. Бизнесменът и бивш евродепутат убеди Кимия да приеме това предизвикателство и помогна тя да получи бързо гражданство в началото на годината.
Квотата за Париж Кимия печели в Елин Пелин на квалификацията, която бе на 9 и 10 март.