Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/14435502 www.bgdnes.bg

Синодът отиде на опера, неочакван човек застана зад диригентския пулт

С постановката операта "Рилският пустинник" БПЦ чества почете 70 години от възстановяването на Българската патриаршия

Почти целият Синод отиде на опера. Духовниците насядаха на седалките, за гледат операта "Рилският пустинник". С постановката БПЦ отбеляза 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия. Знаменателното за всички БГ миряни и клирици събитие се случва само няколко месеца след смъртта на Сталин.

Реклама

Зад диригентския пулт в Националната опера за първи път застава по лична покана на нейния директор и режисьор на спектакъла - академик Пламен Карталов, Старозагорският митрополит Киприан. Като дългогодишен протосингел на покойния Врачански владика Калиник, Киприан за пореден път доказа, че е прекрасен музикант и певец, блестящ продължител на школата на покойния Видински митрополит Дометиан и патриарх Неофит.

Огромни кошници с цветя получиха композиторът на "Рилския пустинник" - отец Кирил Попов, и изпълнителят на главната роля - на свети Йоан Рилски, именитият актьор Ириней Константинов. В препълнения салон на Националната опера се бе събрал почти целият Синод, но за съжаление здравословното състояние на дядо Неофит не му е позволило да присъства на премиерата, поясниха за "България Днес" висши служители на БПЦ.

От БГ политиците във видим възторг от операта - смес между оратория и литургия, бе бившият председател на Народното събрание Огнян Герджиков, който е известен столичен меломан. С продължителни аплодисменти почетоха певците, хористите и оркестъра проф. Иван Желев, ексдиректор на Агенцията по вероизповеданията, и Михаил Тачев, шеф на фондация "Свети свети Кирил и Методий".

"Няма нищо случайно в света. Не е случайно, че преди 2 години, преди пандемията, откриха в моя архив една малка книжка "Рилският пустинник". Учудих се откъде ли е попаднала тази книжка в моя архив. Като я разгърнах, видях, че това е книга с много вдъхновени текстове, поетични текстове в прослава на всебългарския светец преподобни Йоан Рилски Чудотворец", сподели авторът на музиката отец Кирил.

Поемата на Тихомир Павлов, станала либрето на операта, е написана през 1937 г. Отец Кирил я определя като "житие" на най-уважавания от църквата и тачен от народа светец - Йоан Рилски, наричан още Пустинник.

"Отец Кирил ми беше учител по хорово дирижиране в Семинарията. Когато ми предложиха да дирижирам "Рилският пустинник", веднага приех, защото музиката е негова. Но бях изненадан да видя симбиоза между двете - източното и западното пеене, преплитащи се гласове на деца солисти, един прекрасен хор, както и солисти, които трябваше да приемат, че пеят църковна музика", довери митрополит Киприан.

"Това е много сложен текст. Но родовата ми памет задължаваше душата ми да се захвана с това", призна пък Ириней Константинов. Големият актьор, превъплътил се в образа на легендарния светец от Рилската пустиня, е племенник на протосингела на Патриаршията през 40-те години на миналия век архимандрит Ириней Попконстантинов. Директорът на театър "София" е кръстен на духовното име на любимия си чичо, който изчезва безследно след 9 септември 1944 г.

Четете още

Калуди Калудов срещна операта и цирка за 70 години от рождението си и 45 години на сцена

Калуди Калудов срещна операта и цирка за 70 години от рождението си и 45 години на сцена

Соня Йончева само с един концерт в София

Соня Йончева само с един концерт в София

Реклама
Реклама
Реклама