Цветана Манева ще получи Наградата на София
Цветана Манева ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към изкуството на киното.
"Има жени, които правят нещата по-добри... просто като се появят.
Има жени, които карат нещата да се случват. И жени, които ни карат да се усмихваме.
Има жени с чар, интелект и мъдрост... Има жени, които променят света всеки ден..."
Това са думи на Съюза на артистите в България, с които изказват всеобщото възхищение от таланта на актрисата Цветана Манева. На 30 януари тя ще отбележи своя 80-годишен юбилей, а на 23 март, церемонията по връчването на наградите на 28-ия "София филм фест", актрисата ще получи Наградата на София на Столичната община като признание за нейния принос към изкуството на киното.
Името на Цветана Манева е синоним за професионализъм, талант, обаяние, магнетизъм и респект. Тя е актриса, преподавател, създател, откривател, обществено ангажиран човек. Заедно с Невена Коканова и Катя Паскалева, Цветана Манева е сред най-големите звездни актриси на българското кино, с огромен принос за развитието и високите художествени постижения на българския театър. Отдадеността на изкуството и влечението към сцената са закодирани в нея – тя е дъщеря на известния пловдивски драматичен актьор Георги Манев. Още като ученичка играе в спектакъла на Валери Петров - "Когато розите танцуват". Въпреки че пътят й изглежда предрешен, у нея има известно колебание дали да не посвети живота си на медицината.
През 1966 г. завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ в класа на професор Моис Бениеш. Но нейният голям учител в професията е режисьорът Любен Гройс. "Всичко, което съм, съм го научила от него", споделя Цветана Манева. Много от нейните звездни роли са в постановки на Любен Гройс: Жулиета, Нора, Албена, Медея, в Шекспировата комедия.
Кариерата на Цветана Манева започва в Пловдивския драматичен театър, където играе до 1979 година, след това се присъединява към трупата на Театър "Сълза и смях" и е част от нея до 1991. Тя играе в постановки на Театър "199", на "Сфумато" и Младежкия театър, има над 50 роли в киното. Още като студентка дебютира на големия екран с ролята на куманката Деница в "Калоян" на Юри Арнаудов и Дако Даковски. След дипломирането си Цветана Манева се връща в Пловдив, където заедно Тодор Колев, Руси Чанев, Катя Паскалева, Марин Янев, Елена Райнова, Илка Зафирова, Стефан Мавродиев, Антон Горчев пишат златните страници на Пловдивския театър.
От 1995 година Цветана Манева е артистичен директор на МТФ "Варненско лято".
През 2003 година Цветана Манева започва да преподава в НБУ и е удостоена с титлата "почетен професор". От 1996 година учи на актьорско майсторство и студентите в театралния колеж, открит през 1991 и кръстен на любимия й режисьор Любен Гройс. Цветана Манева иска да научи младите хора да вярват в себе си, да са близо до човешките добродетели и да харесват себе си, защото "как ще те харесат в залата, ако ти не харесваш себе си".
Отговорност на професията е да отговаряш на очакванията на зрителите.
На Варненския фестивал през 2004 година Цветана Манева получава "Златна роза"
за цялостно творчество. През същата година е удостоена с орден "Стара планина" - първа степен; получава и голямата награда "Икар" на Съюза на артистите в България.