Радина Кържилова и Албена Павлова в битка за "Икар"
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/Cache/753/Image_19855753_40_0.jpg)
Медея и Майка Кураж са двете роли, които могат да донесат голямата награда "Икар" на Радина Кърджилова и Албена Павлова. Те са номинирани в категорията "Главна женска роля" заедно с Невена Калудова, която влиза в образа на Анна Политковская в "Анна - непоправимата".
В категорията за мъжка роля се борят Самуел Финци за Шайлок във "Венецианският търговец", Мак Маринов за ролята на Д-р Столман в "Обществен враг". Третият нoминиран е Симеон Дамянов за Били в "Племе".
Награда "Икар" за чест и достойнство тази година ще спечели Стоян Сърданов, който от 48 години е част от трупата на Пловдивския драматичен театър. Има над 100 роли в български, руски и западноевропейски пиеси. А актьорът Явор Милушев ще бъде отличен за изключителен принос към българския театър.
Това съобщиха от Съюза на българските артисти на пресконференция, на която присъстваха Христо Мутафчиев, заместник-министъра на културата Калин Вельов, проф. д.н. Николай Йорданов, Светослав Добрев и д-р Албена Тагарева. В комисията, определила номинациите, присъстват още Боян Крачолов, Жана Рашева, доц. Мария Диманова и Славчо Николов.
По традиция церемонията по връчването на наградите ще бъде на 27 март- Деня на театъра. Тазгодишният спектакъл ще премине под надслова "Парти коалиция". Водещи ще бъдат Мартина Пенева, която ще играе ролята на диджей, заедно със Стефан Иванов Иванов, по-известен с псевдонима си Wosh MC.
Тази година за първи път има не три, а 4 номинации за дебют:
Ангела Канева, Виктория Владов, Мария Карилоска, Димитър Василев и Димитър Бисеров за „Как хубаво лошо живяхме" пo пиесите „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо", както и Ванина Йорданова за Шен Те в „Любовта като стока", Ивана Керанова за Фем в „БИФЕМ" от Людмила Петрушевская и Преслав Търпанов за Антон в „Прашка".
За поддържаща мъжка роля са номинирани:
Ивайло Гандев за Пато Дули в „Кралицата на красотата (Бившата мис на малкия град)" от Мартин Макдона
Ириней Константинов за Бащата в „Котка върху горещ ламаринен покрив"
Леонид Йовчев за Петер Стокман в „Обществен враг" по Хенрик Ибсен
В категорията "Поддържаща женска роля" са номинирани:
Биляна Георгиева за Втора жена в „ХХL" – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел" от Франсоа Рабле
Никол Георгиева за Катрин в „Майка Кураж и нейните деца"
Симона Здравкова за Първа жена в „ХХL" – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел".
Награда за вариететно изкуство, излъчена от Гилдията за вариететно изкуство, се присъжда на Веселин Любомиров Савов „Весо Шоу" – за постиженията му в областта на вариететното изкуство.
За атракционно и сценично изкуство, от Гилдията за атракционни сценични изкуства, е отличен Ники Кънчев – за приноса му в представянето и популяризирането на българската култура и изкуство.
За съвременна българска музика, от Гилдията на музикалните артисти, награди получават Денислав Анастасов (Anomalycircles) – за инструменталната пиеса Dust Delight, Кирил Пелтеков (Stamely) – за авторската композиция Soft Whistle, и проф. Симеон Венков – за авторския джаз концерт „Мони Венков – 60 години на сцената".
Награда за цирково изкуство (от Гилдията на цирковите артисти) се присъжда на Еми Велкова – за високи постижения при изпълнението на въздушни и партерни номера.
Наградата на „Акт-УНИМА" ((Българският център на международния съюз на куклените дейци) – за значим принос в развитието на българското куклено изкуство, се присъжда на проф. Майя Петрова.
В категорията "Режисура" се борят:
Зафир Раджаб за „Племе" от Нина Рейн, Театър „Българска армия"
Стоян Радев за „Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт, Сатиричен театър „Алеко Константинов"
Явор Гърдев за „Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, Народен театър „Иван Вазов"
За сценография са номинирани:
Никола Тороманов и Свила Величкова за „Майка Кураж и нейните деца", Огняна Серафимова за „Лисабон" от Захари Карабашлиев, реж. Яна Титова, Ясмин Мандели за „Анна-непоправимата".
Майсторско техническо осъществяване:
„Без кръв" по едноименния роман на Алесандро Барико, авторска адаптация Александър Секулов, реж. Диана Добрева, Драматичен театър „Николай Масалитинов" – Пловдив
„Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев и „МОБИ ДИК" по едноименния роман на Херман Мелвил, текст Александър Секулов, реж. Диана Добрева, Народен театър „Иван Вазов"
„Портретът на Дориан Грей" по Оскар Уайлд, драматизация Полина Христова, Веселка Кунчева, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Рачо Стоянов" – Габрово
За авторска музика:
Владимир Ампов- Графа за „Пипи дългото чорапче" по Астрид Линдгрен,
Милен Апостолов за „Портретът на Дориан Грей" по Оскар Уайлд,
Милен Кукошаров за „Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт