Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/20323214 www.bgdnes.bg

Певицата Петя Буюклиева: Простих на момичето, убило с кола майка ми!

Дадохме толкова свидни жертви, дано това ангелче Сияна успее да ни промени

Толкова кръв може да бликне от душата й, ако споменеш темата на деня със загиналите на пътя хора, че не ти се иска да го правиш. Но трябва, за да се надяваме на добра промяна. Тя отначало отказва и дума да продума, защото е Страстна седмица и се старае да е внимателна и правдива във всичко. Всеки път, когато чуе за свидна жертва на пътя, певицата Петя Буюклиева се разтърсва неудържимо, гласът, който познаваме като стабилен и стихийно мощен, се разтреперва и тя плаче, защото знае какво е - нейната майка загива жестоко, премазана от 17-годишна водачка в Асеновград. По време на процеса Буюклиева намира сили в себе си като истинска християнка да прости на момичето, блъснало смъртоносно майка й.
"Беше толкова млада. Не исках да й прекършвам крилете, да я спра да сбъдне мечтите си. Затова въпреки цялата си мъка успях да простя... Осъдиха я условно с моето съгласие."
Грандамата на поп и джаз музиката превърна личната си трагедия в кауза преди години - концерт, филм, песен за нелепо загиналите при катастрофи хора.
"Нашите магистрали, пътища се превърнаха в гробищни паркове. Тук - кръст, там - цветя, другаде - кандило свети. Когато пътувам, аз просто не смея да погледна надясно или наляво - толкова са много", сподели певицата пред "България Днес".
Буюклиева припомни, че през 2002 година 17-годишно момиче, което още няма право да шофира, а е и взело книжка от третия път, блъсва майка й на пешеходна пътека пред училище в Асеновград. Тогава, преди 20 години, в града имало само един-два светофара. Младата водачка се разсеяла, погледнала към училището, дали сестра й излиза от часовете, да я посрещне, и удря майката на Петя.
Вместо да спре, шофьорката с мръсна газ свива в уличката, където живее наблизо, паркира в гаража и търси за помощ баща си - местна важна клечка.


След процес момичето получава условна присъда.
Изпълнителката на "Жена на всички времена" превръща загубата в кауза. Говори с тогавашния шеф на КАТ, Алекси Кесяков, пише чудесен сценарий, кани всички актуални звезди в музиката, и стари, и млади, на концерт в Народния театър с наслов "Да бъдем европейци на пътя". Идват президент, хора от правителството. "Исках по този начин да утоля някак си болката на всички, които са загубили близки по този начин, обяснява тя. Концертът се записва и се излъчва много пъти по телевизиите. Тя създава общо парче с рок група "Конкурент" - "Живота пази", отзвукът от усилията й е голям.
Апелира и днес към водачите да не си избиват комплексите, да не крещят по пътя, да внимават всеки път, щом седнат зад волана, за да не причинят никому такова страдание.
Певицата смята още, че постоянно трябва да воюваме да сме в изправно самосъзнание, защото на никой не му е лесен животът - всеки има нещо за решаване, криза, безработица, но на пътя в никакъв случай не бива да изкарваме ядовете си, трябва се концентрираме. Според нея контролът си е контрол, даже го осъществяват на места, които не са толкова опасни. Но основното е да настроим умовете си, че ние можем да станем убийци на бъдещото си поколение. Но можем и да го опазим.

Блиц

Как може да не спреш, щом блъснеш човек?!

- Г-жо Буюклиева, каква присъда получи момичето, прегазило майка ви?
- Тя току-що навърши 18 години по време на делото. Беше нарушила куп правила. Тогава сезирах медиите, защото баща й беше с връзки - с пари и възможности, и беше намерил лъжесвидетели. Реших, за да може мама да почива в мир, да наема най-добрите адвокати. За щастие, се намери и очевидец на катастрофата. И си мисля, едно куче, коте да сгазиш, ще спреш да видиш, да помогнеш. Мама е летяла над колата, мама е паднала, била е размазана! С мозъчно-черепна травма, смазани ребра. Имало е три момчета на задната седалка, отивали на заведение и никой, никой не счел за нужно да реагира, да извика помощ, да направи нещо.
Момичето нямаше предишни провинения. Тя можеше да влезе в затвора за година и половина, но казах на адвокат Гатев: "Не! Аз съм християнка, Бог ни е казал да прощаваме. Макар в сърцето ми да е празнота и дупка, това момиче има бъдеще. То трябва тепърва да учи, в чужбина беше приета, да живее живота си. Не искам да режа крилете й". И получи условна присъда. Простих... За съжаление, по-късно научих, че се е забъркала с наркотици, че пропилява шансовете си...
- Защо се случват по Великден тези свидни жертви - да споменем само Лим, Милен Цветков...
- Може би имаме такова усещане, но те стават всеки ден. Преди трагедията с майка ми Вера Кочовска ми каза: "Вашето семейство ще даде курбан на света Петка". Мама загина на Петковден. Разбрах, че курбанът е кръвта на мама. По асфалта! Сърцето ми се къса, като ви говоря.
Не знам защо не си вадим поука от всички загинали на пътя деца, майка, бащи.
Защо продължаваме да си караме постарому...Може би затова се пращат уроци. Трябва да се смирим, да се обичаме, стига с тези нерви, напрежение, тази агресия.
И това "честване" на Великден с козунаци, яйца, агнета... Вместо да го отбелязваме вътре в себе си, във вътрешната си стаичка, както се казва в Библията, със смирение в духа, с любов към ближния!
Исус Христос се жертва за нас, да ни спаси, очисти, с думите: "Обичайте ближния си". Навсякъде сме си ближни - и на пътя. Ако се обичаме и зачитаме, няма да нараняваме, няма да ни нараняват...
Има хора, които, когато пострадат губят вяра, но каквото и да се случи, трябва да продължаваме да се уповаваме на Бога, да се обичаме с чисти души.
Сияна е ангелче на небето и дано накара да свети, но за постоянно, лампичка в главите на всички тези водачи, да знаят, че втори живот няма, да пазят децата, всички нас.

Четете още

Петя Буюклиева: 17-годишна уби мама

Петя Буюклиева: 17-годишна уби мама

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама