За риба с Цанко: Варненци бързат да открият сезона на попчетата
Тръгнаха на нощен риболов на вълнолома и Морската гара заради топлото време
Гладни за риба от зимата, варненски въдичари грабнаха спинингите и прътите и атакуваха попчетата. Групата от 20-30 души, които зимата се събираха пред магазина на футболния треньор Атанас Атанасов-Орела, за да разказват спомени, не издържаха. Те решиха, че през май, когато хиляди варненци се събират след 6-месечна раздяла и се прегръщат за началото на сафрида, е много далече. И атакуваха.
След 16 ч тръгнаха
с дългите пръти на
вълнолома. Хващат
по 10 каи и това е,
коментира Панко Панов, който е риболовният гуру на стотици варненци. И зиме, и лете той обикаля каменната грамада.
Това се случи веднага след като времето почна да се затопля. По принцип любителите на попчетата се смятат за друга бира. Октомври, когато имаше чернокоп, повечето от тях се изкушаваха да търсят между нахвърлените пред вълнолома тетраподи повечето кая, отколкото лефер и сафрид.
Тези, които продават риба, се радват на добрата цена на едрите лихнуси и стронгили, които гонят 10 лв. на борсата във Варна.
“Тръгнахме вече да ловим пред Морската гара. Хвърляме на белена скарида, излизат едри парчета”, обяви и Гошо Мамата, който по това време на годината обикновено ходи с авера си Арто да гони скобара по река Луда Камчия.
Пред кея дълбочината е 12 м и попчетата не чувстват толкова температурата на водата, която е важна по плитките брегове край буните. Но и сега водата в морето се стопли и вече е 7-9 градуса. Такава обикновено е през март, когато активни освен попчетата са и калканите.
При очертаващата се топла зима е вероятно иларията и кефалът да тръгнат още в края на април, месец преди да цъфнат черешите, както бе преди 10 г. Тогава кефаловите пасажи излязоха от зимната летаргия и кълвяха като луди пред Морската гара на плувка.
Засега гонят попчетата на скарида. Някои рискуват с вносни замразени гренландски скариди, на по-опитните не изневеряват на родните. Те са по-дребни, но преди да бъдат нанизани на куката откъм опашката, главата им се маха.
Попчетата никога не отказват на тази стръв.
По-икономичните рибари ловят също на праисторическа стръв от месото на градински охлювчета или дъждовни червеи.
В последно време лудото мартенско кълване на попчетата върви и на бяло пилешко месо или на парчета от пилешки воденички. Когато водата започне да се затопля, успехи има и на грозд от бели червеи.
Попчетата обаче
са успешни крадци
- майстори са на внимателното издърпване на примамката отстрани. Често върхът на спининга почуква яростно, а на куката няма никой.
За стръв може да се използват парчета от осолена рибка, така има шанс да удари някой калкан или писия. Класика е хоботчето на черната мида. В последно време във Варненското езеро се лови бяла мида, чието месо също е деликатес за попчетата.
Бялата мида за разлика от черната, която трябва да си извадиш сам, се продава в риболовните магазини.
Попчетата са луди по морския червей, но в това време на годината водата в езерото е студена и ромските бригади от копачи почиват край печките и събират сили за гмуркане, когато водата е топла.
В последните години попчетата кълват стръвно и на парчета от рапан.
Ловенето на попчета през март и април е култово за варненци. По принцип атаката е заради хайвера, тъй като той по нищо не отстъпва на хайвера от сьомга и дори на черния хайвер.
При всички случаи е лукс спрямо хайверите на каракудата и шарана. Всеки варненски рибар трябва да има поне един осолен буркан с хайвер от попчета в края на май.
По принцип
ловът на
попчета не е
забранен през
периода на
размножаване
ако се осъществява с една въдица. Но когато в началото на май сафридът или иларията подранят, всички зарязват черните риби като попчетата и хукват да гонят бели.
Във форумите вече има свидетелства от 10 януари за преследване на попчета и от лодка.
На дълбочина 24 м и при температура на повърхността 5 градуса все пак успяхме да покрием кофата. Определено рибата не е активна и кълве само ако я уцелиш в главата с оловото. Както някой бе писал по форумите, трябва да издигнем паметник в Черно море на тази малка рибка попчето. Следобед вятърът почна да се ориентира от юг и се усили на пориви от 6-8 м/сек. На излизане в 14,30 ч само за 10-ина вдигна доста сериозна ветрова вълна, разказва рибар.
Навремето през декември и януари при подходящо време - без вятър и вълни, около “Супергата” и на нос Галата пълнехме кофите само с едри попчета. Тогава лихнусите бяха рядкост. Стръвта беше замразена скарида, добавя друг риболовец с лодка.
Забраниха щуката от 15 февруари до 30 април
Уловът на щука бе внезапно забранен от изпълнителната агенция по рибарство. Така продължава практиката от последните години на извънредните ограничения за любителите на риболова.
Ударът върху почитателите на зимния риболов е тежък, копаенете но дупки в леда става до голяма степен безсмислено за червеноперки и костури. Забраната влиза в голямо противоречие с единственото езеро у нас, което е царство на щуката, Шабленското.
От 5 г. там е разрешено да се лови само от 1 до 31 март през зимата заради дивите птици по решение на екоминистерството.
Преди това пък бе забранено ловенето от лодки заради правителствената резиденция “Шабла”, което традиционно упражняваха варненци край тръстиките на изкуствени примамки.
За този период езерото и каналите около него обраснаха напълно с водна растителност и сега тук-там има водни огледала, в които може да се замята.
Но новата забрана препокрива старата, която е в сила от 1 ноември до 1 март и от 31 март до 1 юли.
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури забранява улова на щука. Ограничението е с цел създаване на оптимални условия за естественото възпроизводство на зимно и пролетно размножаващите се риби и съответствие със Закона за рибарството и аквакултурите. В период на забрана не се допуска пренасянето, превозването и продажбата на риба и други водни организми в живо, прясно и охладено състояние. В случаите на улов по време на забраната уловените екземпляри се връщат незабавно във водата независимо от тяхното състояние, се казва в заповедта.
Двама министри спряха улова и на 3 вида есетрови риби за 5 г.
От 7 януари със заповед на министрите Десислава Танева и Ивелина Василева - на земеделското и на екоминистерството, влезе забрана за улова на руска есетра, чига, пъструга и моруна.
Тя се отнася за следващите 5 г. и засяга най-вече рибарите по Дунав. От тези видове понякога може да бъде уловена риба и в Черно море, но това е доста по-голяма рядкост.
Уловените риби от този вид трябва да се връщат във водата. Не е ясно обаче, ако бъде уловена 300-килограмова моруна в някой от таляните, какво трябва да се прави с подобен мъртъв гигант.
Забраната не се отнася до няколкото рибни стопанства, които отглеждат есетри. Те могат да ги продават на пазара без проблем. По този начин обаче се забранява и черният хайвер, търговията с който е един от сивите бизнеси по Дунав.
ЕК ни остави и тази година да ловим калкан въпреки предложенията той и акулата да бъдат забранени за улов за 5 г.
Министерството на земеделието определи 43 кораба, които ще ловят квотата от 43,2 т. Така се пада от 190 до 205 кг на риболовен съд, което е доста мизерно количество.
За улов на калкан са определени 21 дни. Държавата го оценява по 10,60 лв. за килограм, докато на пазарите в Истанбул, където нашият калкан отива по тайни канали, цената стига до 40-50 евро за килограм.