Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/5361180 www.bgdnes.bg

448 кукли Барби облечени от световни дизайнери

Вера Уанг, Вивиан Уестууд, Ели Сааб
и още десетки имена работят
за изложбата “Иконата” в Милано

448 кукли Барби, облечени в рокли на световни дизайнери, са представени в изложбата “Иконата”. Това вероятно е най-необичайната проява на Седмицата на модата в Милано тази година.

Реклама

Тя е част от модното събитие наред с ревютата, шоурумите, моделите и дизайнерите. Изложбата е в миланския музей “Мудек” и е посветена на 56-годишнината от създаването на Барби, като проследява тоалетите на прочутата кукла от 1959 г. до днес.

“Иконата” разказва историята на Барбара Милисънт Робъртс, по-известна като Барби, и в същото време показва най-важните промени, настъпили в културата и модата в западното общество през втората половина на XX век.

Развитието на Барби свидетелства как през последните шест десетилетия са се променили дизайнът, ролята на жената в обществото, професията ѝ, семейният живот и традициите на много култури.

Първата кукла е показана на панаир на играчките в Ню Йорк, струва три долара и прилича на звездите от 50-те години на миналия век - Елизабет Тейлър, Мерилин Монро и Сандра Ди. Гримът е вдъхновен от кадър на Ървин Блуменфелд за корица на “Вог” през 1950 г., фокусиран върху модел с черна очна линия и червено червило. Барби предизвиква фурор и

само за една година

са продадени

Реклама

351 000 бройки

С излизането на “Закуска в Тифани” през 1963 г. и появата на малката черна рокля тоалетите на куклите се променят и от шарена палитра цветовете стават по-изчистени, доминират тъмните нюанси. По това време дизайнерите започват да се съревновават кой ще направи по-красиво и нетрадиционно облекло за Барби.

Освен многобройните кукли на изложбата има хронологично изложени факти за годината, в която съответната Барби е излязла на пазара.

През 1963 г. на 16 юни в Космоса излита Валентина Терешкова, първата жена космонавт. Заради това епохално събитие дизайнерите правят костюм на Барби астронавт. Според днешните анализатори по този начин вдъхновяват момичетата да се борят за мечтите си.

Година по-късно е т.нар. Британско нашествие (рок и поп музиката на Великобритания заедно с други културни аспекти стават популярни в САЩ - б.а.) и новите барбита вече са в униформи и медицински престилки. По това време Шанел и Ив Сен Лоран променят модната сцена в Париж и започват да вкарват части от мъжкия гардероб в женския, както и да създават работни дрехи за нежния пол. Те освобождават жената от корсета и я окуражават да носи костюм и по-свободни кройки.

1982 г. отбелязва създаването на

първото модно

унисекс изобретение

– дънките

Няколко години по-късно компанията “Мател”, производител на куклите, представя Барби с дънки, комбинирани в два варианта - с розови ботуши и бели маратонки.

Повечето посетители на изложбата прекарват най-дълго време в разглеждане на облекла, изработени от големите имена в модата като Вера Уанг, Вивиан Уестууд, Ели Сааб, Зухар Мурад, Филип Плейн и Армани.

2015-а беше годината, в която Барби дефилира и на модния подиум по време на Седмицата на модата в Милано с пролет/лято колекцията на “Москино”. Моделите бяха преобразени с дълги руси коси, силен грим и розови тоалети, чанти и обувки. Колекцията им включва и много “Барби” аксесоари като калъфи за телефон с огромно розово огледало, раници с лика на Барби и ленти и диадеми за коса. Дизайнерът на “Москино” Джереми Скот прави и няколко умалени варианта за Барби. Тези кукли се продават за броени минути.

На всеки две години в някоя от столиците на модата “Вог” организира вечерно събитие (Vogue’s night out), на което бутиците на някоя от главните улици работят до късно. В тях може да се пазарува, звучи силна музика, има купони с диджеи, а хората могат да се срещнат с известни модни специалисти. Заимствайки идеята, дизайнерите на Барби тази година бяха направили папки и дизайнерски пликове с логото на събитието в Милано, които кукли държат в ръцете си. Най-впечатляващите Барбита на изложбата бяха тези на дизайнера Боб Маки. Те се открояваха от останалите заради пищните тоалети и прецизното шиене на многобройните пайети, мъниста и дантели, които украсяваха роклите.

Изложбата, продължила две седмици, посрещна хиляди посетители и приключва на 13 март.

Реклама
Реклама
Реклама