5 прилики между “Игра на тронове” и “Под прикритие”
Захари Бахаров е част и от двете успешни продукции
“Игра на тронове” и “Под прикритие” - първият е световен и е най-добрият сериал на НВО, вторият - български и е най-силното филмово постижение на БНТ.
Обединява ги един изключително интересен факт, свързан с аудиторията под 25 години - който от младите гледа единия сериал, задължително следи и другия. Много рядко ще откриете някой, който гледа “Игра на тронове”, но не “Под прикритие” и обратното.
Разликите помежду им са в изобилие, като започнем от държавата, в която е снимана продукцията, актьорите, сюжета, инвестициите и снимачния екип. Има обаче и няколко много важни прилики, които очевидно са причината и двата сериала да са неустоими за зрителите.
1.Екшънът и
бойните сцени
Екшънът е един от най-популярните филмови жанрове. “Игра на тронове”, както и “Под прикритие” изобилстват от бойни сцени. Разликата е в представянето им. В българската продукция екшънът е доста реалистичен. Още в първия епизод се чува свистенето на куршуми, когато сръбски снайперисти взимат на прицел Иво Андонов. Започва престрелка, в която някои са ранени, но групата на Джаро успява да се измъкне невредима. Това далеч не е всичко. Гонката по време на инкасо обира събра доста хора пред екрана. Небезизвестният курорт Свети Влас се превърна в декор на бойни сцени, където летяха куршуми и се лееше кръв. Бойна арена беше и хотел-ресторант “Монтесито”, където Куката показва завидни каскадьорски умения.
В “Игра на тронове” бойните сцени доста се различават от тези в “Под прикритие”. Те се водят главно с мечове и времето, в което се развиват, е доста различно. Там няма мафиоти, а крале и претенденти за трона. На моменти са доста по-внушителни, защото включват дракони, кораби и много по-голям брой хора. Всъщност кървавите сцени са изключително натуралистични до степен да ужасят зрителя. Въпрос на сценарий и на пари.
2.Пороци
Двата сериала пресъздават на екрана максимата, че никой не е безгрешен. Героите им притежават не един порок. В “Под прикритие” част от главните роли са лица от подземния свят. Джаро притежава бар, където неговите наемници обичат да пийват. Те нерядко използват наркотици, и при това съвсем свободно. Да не говорим, че двамата близнаци почти във всеки епизод убиват някого. Още в първата серия жертвата е охранителят на Съни.
Всеки сезон пресъздава страстта на героите, следвайки известния цитат на Оскар Уайлд “най-добрият начин да надмогнеш изкушението е да му се отдадеш”.
Героите от “Игра на тронове” не са по-благородни, освен може би Нед Старк. Тирион и Церсей обичат виното повече от семейството си. Всички претенденти за трона - Роб, Ренли, Станис, Денерис - са водени от прекалени амбиции, желание за отмъщение или наранена гордост. Но мястото на светците е върху иконите, не на малкия екран. Зрителят не очаква от героите чудеса, макар и да се надява, че Джон Сноу ще възкръсне. Той иска да се припознае в персонажите, не само в добрите им черти, но и в пороците.
3.Изграждане на
характера на героите
В латиноамериканските или индийските сериали образите на героите са изградени твърде еднозначно. Те биват или само добри, или само лоши. В “Под прикритие” и “Игра на тронове” те са пълнокръвни и живеят като всеки един от нас. Иво може да е мафиот и престъпник, но е грижовен и привързан към майка си. Куката наистина обича и се грижи за семейството си, поне докато го има. Косъма се влюбва в Ади и се опитва да напусне престъпния начин на живот заради нея, макар и неуспешно.
В “Игра на тронове” Церсей е манипулативна, но обича децата си и е готова на всичко, за да ги защити, друг е въпросът дали те го заслужават. Джейми е арогантен, но след като среща Бриен, коренно се променя. Денерис освобождава хората от робство, но го прави чрез насилие и жертви.
Сериалите не ни внушават, че абсолютното щастие е постижимо. Те не обожествяват героите си, а успешно показват както човешкия възход, така и падението.
4.Убийството на
главни персонажи
Първото правило на успешния сериал е да държи зрителите в непрестанно напрежение. “Игра на тронове” и “Под прикритие” си служат със сходни методи за целта. Най-ефективният сред тях е убийстото на главни персонажи. В българската продукция жертви се дадоха както от страна на мафията, така и на полицията. Неочаквано беше убийството на Съни. Трагичната съдба сполетя и Косъма. Адвокатката на Джаро - Бояна Василева, умря в катастрофа. Инспекторът Момчил Нешев беше застрелян. В първия епизод от петия сезон очакваме още някой от главните герои да гушне букета.
“Игра на тронове” още от първя сезон доказа, че не е обикновен сериал, след като главният персонаж беше обезглавен. След това умряха Роб, майка му Кейтлин, принц Оберин и Джон Сноу. Не е случайно и мотото на сериала All men must die (“Всички мъже трябва да умрат”). Двете продукции непрестанно държат зрителите си на нокти.
5.Захари Бахаров
Талантът на Захари Бахаров очевидно е гаранция за успеха на всяка филмова продукция, независимо дали е българска, или чужда.
В “Под прикритие” той влиза в ролята на Иво Андонов, дясната ръка на Джаро. С времето героят му става все по-интересен, превръща се в главен фактор в престъпния живот на страната.
“Игра на тронове” не предлага такова развитие на българина. Там той участва в един епизод под името Лобода. Ролята му отново е на предводител, но този път не на престъпници, а на дивашкото племе Ден, което живее отвъд Вала. Героят му е силен, но умира бързо. Както всички фенове знаем - в “Игра на тронове” са малко тези, които са оцелели от първия сезон до бъдещия шести.
Доказателство за фурора, който предизвика участието на Захари Бахаров в продукцията на HBO, са над 1000-та почитатели, които се събраха на Римския стадион в Пловдив, за да гледат на голям екран епизода, в който участва актьорът.