За риба с Цанко: Почти старата забрана за пролетен риболов
Само няколко водоема са включени в проекта за заповед на министъра за размножителния период
Почти едно към едно е копиран проектът за забрана на пролетния рибилов в размножителния период.
Само в няколко области има нови обекти, които са добавени към старите. Все пак държавата отпуска доста повече водоеми за висене за таранки и слънчевки, отколкото преди години.
В Бургас си остава разрешена баластриера “Дупките” и нищо повече. Дано сафридът дойде по-рано и морският кефал тръгне още в началото на май на юг от Созопол.
Другата утеха си
остават попчетата
и карагьозът
по пристанищата
В Благоевград е добавен само санданският яз. “Бели брег”, а 13 обекта в област Велико Търново са си същите. Нови два водоема са пуснати за риболов във Видин. Това са река Тополовец от главен път Е-79 до Слана бара и яз. “Фарафун”.
Същите обекти са разрешени в Перник и Ямбол. В Пловдив са добавени яз. “Домлян” и река Пясъчник от моста на с. Войводино до устието в река Марица, както и напоителният канал в Стамболийски до първия мост.
В Разград е добавен към яз. “Бялата пръст” и яз. “Микро”, който явно е микроязовир. Изцяло същите са разрешените обекти в Софийска област.
Излезе проектът за целогодишната забрана за риболов във водоемите в България. И през тази година се продължава практиката за определяне на водоеми, които да бъдат свободни за извършване на любителски риболов по време на забраната, с което да се гарантира правото на любителите риболовци да упражняват своето хоби.
Списъкът с тези водоеми е съгласуван с местните структури на Изпълнителната агенция по горите и регионалните инспекторати за околната среда и водите, съобщиха от министерството на земеделието.
Друг е въпросът доколко списъкът е коректен, предоставя все пак места с някаква риба и е следствие на добре свършена работа от местните клонове на ИАРА.
Агенцията разрешава частни водоеми с платен риболов, което на практика си е реклама за тях. Става дума за рибното стопанство “Пода” във Варна например. В областта са
разрешени язовирите
в Генерал Киселово
и Добротич,
но не се знае в момента частни ли са, или държавни.
Първият е на “Напоителни системи”, но от време на време се дава под аренда, а вторият бе взет от Ловно-рибарското дружество във Вълчи дол, което искаше билет, издаден от него, за да се лови там шаран.
Още забрани:
Забранява се уловът на риба през периода на нейното размножаване в рибностопанските обекти, както следва:
1. Карагьоз (дунавска скумрия) в българския участък на река Дунав през периода от 15 април - 15 май включително.
2. Калкан във водите на Черно море през периода от 1 април - до 30 юни включително.
3. Попчета във водите на Черно море през периода от 15 април до 15 май с мрежени риболовни уреди с изключение на риболовния уред волта.
4. Пролетно-лятно размножаващите се риби в зависимост от надморската височина на рибностопанските обекти на страната, както следва:
От 15 април до 31 май в рибностопанските обекти, намиращи се до 500 м надморска височина; от 1 май до 15 юни в рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина.
Забраната за улов, включително и в размножителния период, важи за всички есетрови риби.
Бялата риба бе спряна за улов като щуката
Внезапна забрана за улова на сладководна бяла риба пусна ИАРА от 15 март до 15 май. Така месец по-рано този вид и другият луксозен хищник - щуката, трябва да бъдат връщани обратно във водата.
През следващите 2 месеца няма да се допускат пренасянето, превозването и продажбата на бяла риба в живо, прясно и охладено състояние. В случай на констатирано нарушение уловените екземпляри ще бъдат връщани незабавно във водата, а на рибарите ще бъдат налагани глоби по Закона за рибарство и аквакултури, се казва в заповедта.
Новата забрана секва мераците за улов на бяла риба на двата големи язовира “Цонево” и “Тича”, на които тя е развъдена изкуствено. В последните седмици тъкмо сулката тръгна в “Цонево” дори на дъно на рибка.
По принцип в последните години бялата риба там над 2 кг се ловеше само на влачене с лодки.
5 г. след построяването на “Цонево” местните продаваха огромни сулки, които кичеха по крайпътните дървета.
Сега белите риби са неочаквано щастие за любителите, докато шараните почти напълно изчезнаха.
Хванаха 465 кг калкан от канала за Турция
От средата на февруари до момента служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури са иззели 465 кг калкан при проверки в страната. Акцията е станала след получен сигнал от дежурни служители от Гранична полиция в района на ГКПП Лесово.
Служители от териториалното звено в Ямбол са установили превоз на риба в охладено състояние, при което превозваното количество риба - 79 бр. калкан с общо тегло от 218 кг, съхранявана в 2 чанти, се извършва с неспециализирано транспортно средство. При проверката служителите на ИАРА са съставили констативен протокол и акт за установяване на административно нарушение.
При друга проверка на спрян от полицията автомобил във Варна е констатирано наличие на калкан. След извършване на контролно измерване и изтегляне на калкана се установява, че превозваният 233,7 кг калкан е без необходимите документи, както и че превозното средство е без лиценз по Закона за ветеринарномедицинската дейност.
На водача на автомобила е съставен акт за нарушение. Иззетото количество риба е унищожено съгласно изискванията на БАБХ.