Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/5407829 www.bgdnes.bg

Наръчник на градинаря - как се садят летни цветя

Не поливайте теменужките със студена вода, пазете петуниите от течение

Лятото е най-изобилният на багри и аромати сезон. За да красят цветя дома ви от май, та чак до късна есен, градинарската работа трябва да започне отсега. Ето някои правила и любопитни факти, които ще ви помогнат да си осигурите ослепителна гледка през горещите месеци.

Реклама

Едногодишни и

многогодишни - кога

се садят в градината

За засяването на летни цветя от семена има няколко основни правила. Семената на градинските многогодишни растения се засяват през април - май в лехи на открито. Когато поизраснат, се пресаждат на 10 - 15 см разстояние едно от друго и през есента се засаждат на постоянно място. Те обикновено зацъфтяват от втората година.

Многогодишни цветя са флоксът, кандилката, гипсофилът, иберисът и др. За разлика от тях семената на едногодишните - кученце, пламък, тагетес, сакъзче и т.н., се сеят сега и цъфтят от май нататък. Двугодишните (теменужка, незабравка) се сеят в градината на полусенчесто място през лятото и през октомври се засаждат на постоянно място. Някои цъфтят още на първата есен.

Многогодишните летни цветя, които се размножават с грудки и луковици - далия, божур, гладиола и др., се садят сега, за да цъфнат през лятото. Наесен се изваждат и прибират - те не зимуват на открито.

Какво трябва да

знаем за саденето

на балкона

Ако искате да садите на балкона, а не в градината, най-напред се заемете с подготовката на съдовете.

Измийте и ги дезинфекцирайте в фунгицид, като ги напръскате обилно с пулверизатор. Почвата трябва да е лека и рехава. За целта използвайте такава от градината, но добавете повечко пясък и угнил оборски тор. След това напълнете почистените съдове до половината, защото на семената не им трябва много почва.

Посипете ги с тънък слой, вместо да ги заравяте дълбоко. По-дребните, като тези на петунията и лобелията, просто разпръснете върху почвата. След това я поддържайте влажна, като внимавате да не “удавите” семената – особено дребните. И не на последно място – снабдете се с качествени семена и спазвайте указанията на опаковката.

Реклама

На какво

изложение виреят

Преди да се заемете със садене, преценете какви цветя са подходящи за вашата тераса. Ако е с южно изложение, там засадете семена и грудки на по-светлолюбивите - калдъръмче, сакъзче, рожец, тагетеси, петунии, обикновени и каскадни бегонии, зокум. Мушкатото също обича слънце и спира да цъфти на сянка, но през лятото (особено между 12,00 и 16,00 ч) го пазете от пряка светлина. Размножава се целогодишно чрез резници.

На сенчести и полусенчести балкони виреят добре здравец, момина сълза, оксалис, копривка, циганче, лобелия, глоксиния, може и бегония. На източния балкон латинките буквално пощуряват, а на западния почти нищо не вирее много добре. Това изложение е най-неподходящо за отглеждане на цъфтящи растения. Въпреки това, ако нямате друг избор, пробвайте с някои цветя, които могат да понесат силното слънце следобед - в много случаи те успяват да се адаптират към иначе лошите условия.

Как помагат

цветята

за емоциите

Някои балконски цветя имат благотворно действие върху емоционалното състояние на хората, доказват учени. Според цветолечението на д-р Бах например теменужките сплотяват семейните взаимоотношения, като внасят в дома уют и спокойствие и пречистват средата от негативна енергия. Петуниите пък ни помагат да се възстановим след тежък ден и ни правят по-уверени и решителни. Циганчето е лекарство за нетърпеливи хора, които са склонни да бързат непрекъснато и във всичко, да се изнервят лесно и да избухват.

Кои са най-популярните цветя и как се отглеждат

Измийте ги добре и дезинфекцирайте с фунгицид, като ги напръскате обилно с пулверизатор. Почвата трябва да е лека и рехава. За целта използвайте такава от градината, но добавете повечко пясък и угнил оборски тор. След това напълнете почистените съдове до половината, защото на семената не им трябва много почва.

Мушкато – когато и

да го засадите, все

се хваща

Мушкатото е сред най-красивите и непретенциозни балконски цветя. Много градинари препоръчват да се засажда през август-септември, но когато и да решите да го направите, все ще цъфне. Ако искате да украсите отсега балкона, в цветарските магазини вече се продават и цъфнали.

Мушкатото се размножава чрез резници, които просто се мушкат в почвата и лесно се захващат. В топлите месеци се полива два пъти седмично, цъфти до октомври.

Петуния –

не на течение

Цъфтят от май до септември. Размножават се със семена, които се засяват в сандъчета на закрито от януари до края на април. После се пикират един или два пъти и се изнасят на открито – в градината или на балкона, когато са достигнали височина около 7 см.
Важно за петуниите е, че обичат и силното слънце, и водата. Ако ги отглеждате в саксия, торете. Внимавайте да не са на течение и почиствайте прецъфтелите цветове и пожълтелите листа.

Теменужки -

не поливайте

със студена вода

В момента за по лев-два от всяка цветарница или от големите магазини може да си купите цъфнал разсад за теменужки. Ако вземате няколко, посадете ги на разстояние 10-15 см една от друга. Стайните теменужки цъфтят почти през цялата година. Може да ги захванете и от семе. За тях е важно да се знае, че не обичат големи и дълбоки саксии – най-добре виреят в плитки глинени съдове. Поливайте ги с хладка вода – от студената цветовете може да избледнеят.

Градинските теменужки посейте през лятото или дори наесен – успешно презимуват без защита и цъфват първи напролет.

Циганче –

не мокрете

цветовете му

Семената му се сеят сега. Поддържайте почвата влажна, а след като растението цъфне, не поливайте върху цветовете, за да не окапят. Вирее добре и на слънчеви места, и на полусянка, но не понася прекалено високи температури и може да прегори.

Циния –

обича добре

наторени почви

Цинията е бързо растящо растение, размножава се чрез семена и разсад. На постоянно място се засажда през май също като вербената. Изисква открити, слънчеви места и добре наторени почви.

Хортензия –

подрязвайте и

поливайте обилно

Младите растения се садят около май и се поливат обилно всеки ден, след като цъфнат. Торят се веднъж при засаждането, веднъж, след като се оформят пъпки, а после още 2-3 пътюи през лятото. Препоръчва се подрязване, иначе храстът придобива неподдържан вид.

Гладиола –

цъфти 2-3 г.

след засаждане

Гладиолата се размножава с луковици. Посадете ги сега, а през есента извадете, подсушете на проветриво място за ден-два и приберете на хладно и тъмно. Напролет посадете отново на открито, но имайте предвид, че първите цветове може да се появят едва на втората, дори на третата година.

Розите - сега или наесен

Градинари казват, че за нашите географски ширини по-добри резултати дава есенното засаждане, при което розите зимуват навън. Успешно се практикува обаче и пролетното засаждане, с което трябва да се захванете сега. Не чакайте май месец, направете го, преди да настъпят жегите, защото по-късното засаждане затруднява прихващането. За целта ви трябват вече вкоренени в контейнери растения – това е най-добрият вариант, защото корените им са оголени и може да ги видите и да подберете такива с по-добре развити и сочни корени. После изкопайте ямка с дълбочина около 30 см, като размесите изкопаната почва с равно количество добре угнил оборски тор. Поставете розата в изкопаната дупка, като не подгъвате кореновата система, зарийте внимателно и полейте обилно.
През пролетта на вече захваналите се розови храсти се прави основна пролетна резитба, а подхранването се извършва всяка есен с оборски тор и суперфосфат.

Латинката подсилва аромата на репичките,  тагетесът гони колорадския бръмбар

Вероятно няма друго по-непретенциозно лятно растение от тагетеса. Размножава се чрез семена, които се сеят през април. Вирее еднакво добре и на слънце, и на полусянка. Освен, че са красиви, яркооранжевите му цветове успешно заменят някои видове препарати срещу вредители в градината. Засадени в междуредията на картофите или патладжана, ароматът им прогонва колорадския бръмбар. От почвени нематоди пази и невенът.

Латинката пък гони белокрилката от зелето, ако я посеете в градината. На открито растението има и способността да прави аромата на репичките по-интензивен, казват запознати градинари. Освен това латинката пази плодните дръвчета от листни въшки. Семената се залагат по 3-4 в ямки през април, а после цветовете цъфтят и красят и градината, и балкона чак до късна есен.

Реклама
Реклама
Реклама