Какво четат известните през лятото
“Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш”, категоричен е Рей Бредбъри. Факт е, че не само неговата “451 градуса по Фаренхайт”, но и много други антиутопии описват подобни практики, целящи манипулиране на масовата информация. Извън литературата обаче те вече са в миналото, поне за по-голямата част от света. Всъщност четенето днес може да се нарече дори модерно, а само едно от многото доказателства е еволюцията на електронната книга. Затова ви предлагаме да видите някои от заглавията, които избраха българските звезди това лято.
Георги Лозанов не чете една, а няколко книги едновременно. И не само през лятото, а през цялата година. Сега
се е заел с “книги
ЗА писатели ОТ
писатели”,
както казва медийният анализатор. Такива са романът на американския писател Пол Остър “Левиатан”, “Писателят призрак” от Филип Рот и “Уважаеми г-н М.” от Херман Кох. “Това са истории, които разкриват как писането се отразява върху човека и неговия характер”, обяснява Лозанов.
Не по-назад остават Силвия и Мартина Вачкови. Както майката, така и дъщерята също четат целогодишно и често си препоръчват една на друга любопитни книги. Така наскоро Мартина захваща “Пътуване с лек багаж” на финландската писателка Туве Янсон. Дава ѝ я Силвия, която пък чува за сборника с разкази от Милена Нейова - създателката на сдружение “Прегърни ме”. “Наскоро участвах в дипломен филм на студент от НАТФИЗ и докато чета тази книга, си мисля, че е чудесна идея да се правят дипломни филми именно по тези истории. Те са страхотни както за кино, така и за театрални етюди. Много сладка книга. Остават ми още две истории от нея”, каза актрисата.
Най-добрата българска джаз певица Камелия Тодорова е предпочела за тазгодишните топли месеци книги за човешката личност. Певицата си е избрала три произведения на съвременния и много модерен в цял свят японски писател и преводач Харуки Мураками: “Мъже без жени”, “След мръкване” и “Норвежка гора”. Книгите на Мураками ѝ харесват, защото авторът описва взаимоотношенията между хората и представя ценности като морал, любов и други. Според нея книгите са подходящи и за тийнейджъри, тъй като могат да научат много от тях.
Кръстю Лафазанов залага това лято на забавни и хумористични четива. Сред тях са книгите “Двама в Алабама” от писателя и художник Иван Газдов и “Кабинет по смехотерапия” на съпругата му Елена Начева-Лафазанова. “Много подходяща за отпускарското време”, казва актьорът от “Комиците” и “Столичани в повече”. Той чете и много пиеси. Харесва хитовата политическа сатира “Да, г-н Премиер” от Джонатан Лий и Антъни Джей, по която е направен и сериал във Великобритания. Той е продуциран от Би Би Си, а е излъчван и у нас.
Катето Евро е посветила лятото си не само на семейството и малката си внучка, а и на биографичните книги на известни личности. “От малка
обичам да чета
биографиите на хора,
които харесвам”,
казва актрисата. В момента тя е захванала историята на Даян Кийтън “Някога пак” и тази на Уди Алън - “Уди. Биография”, написана от Дейвид Еваниър. Актрисата чете и “Събрани разкази” от Труман Капоти.
Като писателка Людмила Филипова обожава да чете. “Най-много обичам да научавам нови и нови неща, особено в областта на точните науки.
Денят ми започва
с издирване на
в. “24 часа”
и изчитането му на закуска. След това мога да започна работа и четене на всичко останало. Тази година чета по-малко художествена литература и повече научна. Не само защото ми е крайно интересно, но ми се и налага. Повечето от темите, които изследвам в дълбочина, са във връзка с новата ми книга, която трябва да излезе до края на годината”, разказва Филипова. На нощното си шкафче тя държи томове като: “Себичният ген” на Ричард Докинс, “Физика на бъдещето” на Мичио Каку, “Взривът! Пълна история на Вселената” на 3-ма автори, един от които е самият Брайън Мей от Queen, но също и доктор по астрофизика. Дочитам си за втори път “2001: Одисея в Космоса”, както и всичките следващи Одисеи на Артър Кларк. Наскоро четох и “Децата на Апокалипсиса” от Индра Синха, и “Пътят” на Кормак Маккарти”, допълва тя.
Деян Донков се е концентрирал върху избрана литература. “Чета неща, които не само ме вълнуват, но и ме изграждат професионално”, обяснява той. Такава е книгата “Театърът”, в която известният американски драматург Дейвид Мамет поставя под въпрос традиционни театрални похвати и предлага на актьорите една нова практична насока. Актьорът, носител на награда “Златна роза” за главна мъжка роля и четири награди “Аскеер”, планира да прочете това лято и “За техниките на актьора” от Михаил Чехов. Тя беше представена в България през март тази година.
Филип Аврамов предпочита да чете книги, които имат свой стил и чиито истории му носят заряд. Последната такава е “Калуня-Каля”, която разказва за Априлското въстание, а неин автор е Георги Божинов. Аврамов има и други любими четива и те са доста. “Даже мога да ги побера в 37 найлонови чувала”, смее се той. Много му допада писателката Айн Ранд и нейната “Атлас изправи рамене”. Сред любимите му автори са и руските класици като Достоевски, Толстой и Чехов.
Венци Мартинов предпочита книги, които съдържат поуки и карат човек да се замисли, да извлече сентенция, която да му помага в живота. В момента той чете “Корените на мъдростта”, чийто автор е китайският мъдрец Хун Дзъчън. Друга книга, която много му допада, е написана от американеца Ърни Зелински и се казва “Колко е хубаво да не работиш”. Тя го учи как да извлече максимално удоволствие не само от забавленията, но и от самата работа.
Музикантът Константин Марков няма много време за търсене на нова литература покрай участията си с “Тангра” това лято. Затова пък с удоволствие препрочита любими романи като “Дванайсетте стола” и неговото продължение “Златният телец” от Иля Илф и Евгений Петров. “На пръв поглед хумористичен, романът отразява минали събития, които звучат съвременно и днес”, казва Марков. Басистът на “Тангра”, който е и един от основателите на групата, обича да чете още разкази и фейлетони от руските писатели.
Певицата Миленита почти няма време за книги покрай грижата за трите си деца. “Чета единствено малкото си дете”, пошегува се тя за бебето си, което се роди през април. Една от любимите ѝ книги е “Приключенията на дамския фризьор” от Едуардо Мендоса. “Ревах от смях, докато я четох”, казва Миленита.
“За книги можем да си говорим много. Те са най-любимото ми бягство”, казва Саня Армутлиева, музикален продуцент и управител на компанията “Вирджиния рекърдс”. В момента Саня е подхванала романа “Чародеите” на френския писател Ромен Гари. За нея Гари се нарежда на челните позиции сред любимите автори. През последната година е изчела всичко негово, което е излязло на български език.
Тя се интересува
от съвременната
френска литература
Специално присъствие в личната литературна йерархия на Саня място намират Амели Нотомб, Мишел Уелбек, Давид Фоенкинос, Мюриел Барбери, Гийом Мюсо, Емил Чоран, Сири Хуствет, Джефри Юдженидис. Спомня си, че преди време много се е впечатлила от книгата “Соло” на британския романист Рана Дасгупта. Любопитно за романа е, че действието се развива в предкомунистическа България.
Преди “Чародеи” на Гари Саня прочита автобиографията на Луис Бунюел. “По същото време бях в Каталуния и понеже голяма част от живота на Бунюел се разгръща там, четенето и ходенето по местата, за които четях, беше чисто вълшебство. Почти сюреалистично преживяване”, разказва Саня.
Обикновено Армутлиева чете паралелно и някоя книга, от която учи нещо. Например How (not) to make a hit song (от англ. - “Как да (не) направим хитова песен”), което тя намира за добро помагало за музикални продуценти. В момента чете книга, разказваща изторията и стратегията на една от най-големите компании за електронна търговия в света.
Когато става дума за български автори, известната музикална продуцентка казва, че чете Георги Господинов. Напоследък всяка вечер Саня си подарява по някоя страничка от новата му стихосбирка “Там, където не сме”. Има и любимо негово стихотворение - “Времето е неутронна бомба”. Много е впечатлена и от друг съвременен писател - Мирослав Пенков. Книгата му “На изток от Запада” я е разтърсила емоционално. Но неин любим български автор е големият Валери Петров. До леглото ѝ и в момента стои неговият сборник с песни за представления, пиеси и филми - “Песнички събрани от сцени и екрани”.
“Типично за зодията ми Близнаци - имам няколко започнати книги. Едната е “Шантарам” на Грегъри Дейвид Робъртс, а другата е “Името ми е червен” на Орхан Памук”, разказва водещият на сутрешния блок на Би Ти Ви Антон Хекимян. “Шантарам” намира за четиво, което успокоява с ароматите и цветовете на Индия, а “Името ми е червен” е исторически роман, който показва Османската империя и сблъсъка между Изтока и Запада.
През лeтния си отпуск Антон се е посветил на Маркес. Първо започва със “За любовта и други демони”, минава през “Любов по време на холера”, за която казва, че може да промени представите за отношенията между хората независимо от възрастта, и стига до “Сто години самота”. Преди Маркес е бил на вълна Хемингуей и неговите пътеписи “По телеграфа”. Сред любимите му чуждестранни автори са Стайнбек, Булгаков, Уилям Сароян и Маркес. Любими негови български писатели са Антон Дончев, Георги Господинов, Захари Стоянов, Стефан Цанев. През последните месеци в качеството си на студент по право прочита и доста книги, които са свързани с българското законодателство.
“В Стара Загора и до днес апартаментът ни прелива от книги. Баща ми е победител в състезанието – той е изчел цялата библиотека, поне по два пъти”, смее се Антон.
Заради интензивната си работа трудно намира време за традиционното четене, затова често чете от телефона си накрак или в кафенето до тях.
Деси Банова е “философски настроена” това лято и залага на книгите на д-р Александър Лойд - “Отвъд волята” и “Лечебният код”, които ѝ препоръчват приятели. Харесват ѝ, защото в тях се съдържа много информация по темата как да живеем по-добре и да се справим със стреса и негативните емоции.
Ако в неделя сутрин Георги Любенов осъмва в сутрешния блок по БНТ, то през седмицата той намира време да прочете някой разказ от Георги Райчев. Тв водещият се е запалил по писателя покрай пиесата “Еленово царство”. “Райчев е стар писател, за съжаление, забравен от читателите в днешно време”, казва Любенов. Разказите много му напомнят на Елин-Пелиновите. Любенов чете с удоволствие и книгата на Албена Шкодрова “СОЦ Гурме”. “Приятно лятно четиво”, казва той за куриозните истории от книгата.
Както той, така и Ива Екимова има дълъг списък с книги за лятото. В момента чете “Партизански маркетинг”, наричана още “Библията на предприемача”. Тя е дело на Джей Конрад Левинсън.
За Ива е важно да има допълнителни факти извън историята на героите, затова харесва книги, от които има какво да се научи. Като най-вдъхновяща сред книгите, които е прочела това лято, Ива откроява “Барселона гореща като шоколад” на Каре Сантос. В нея се преплитат животите на три жени и епохите на три века. Носи ѝ удоволствие от четенето и усещане за пътуване. Много я впечатлява и романът “Убиец” на Васил Панайотов. Прочела е също и първата автобиографична книга на Сашо Диков “Истината боли”.Това е една от книгите, които са ѝ били изключително интересни, защото го познава лично и научила много неща за него. В списъка ѝ е също и романът на Георги Бърдаров “Аз все още броя дните”, който спечели “Ръкописът” на БНТ. За нея той е книга с неочакван и шокиращ финал.
Астор чете с професионален интерес “Магьосници от Средновековието”, чийто автор Марк Уилсън, описва като “велик магьосник и приятел”. Всъщност именно
Уилсън е първият,
които поздравява
Астор, когато е
награден със
“Златният Оскар”
от Международното братство на маговете през 1981 година.
Писателката Теодора Димова, автор на нашумели книги като “Адриана”, “Майките”, “Влакът за Емаус” , “Марма, Мариам”, казва: “Напоследък чета много съвременни български автори, тъй като съм член на жури. Не бих казала, че картината е привлекателна.” Наскоро си е купила “Юда” на Амос Оз, непременно ще прочете и последната издадена книга у нас на Мишел Уелбек. “Чета винаги по малко от “Дневниците” и проповедите на отец Александър Шмеман (естонски влиятелен православен свещеник - б. р.), беседите на митрополит Антоний Сурожки” - това са настолните четива на дъщерята на Димитър Димов.
Издателят Манол Пейков твърди, че няма книги, които да се прочетат това лято. Неговото внимание през август е отделено на тежка и сериозна литература за живота на съветския човек, който си остава съветски човек. “Време секъндхенд” от Светлана Алексевич и “Тежък маршрут” от Евгения Гинзбург са сред четивата, които той определя като “много разтърсващи”. “Лятото е хубав момент за четене на по-големи и трудни книги”, споделя Пейков и добавя, че скоро смята да прочете “Архипелаг Гулаг”, която следва тежката тематика за Съветския съюз. През август той чете по 11-12 часа на ден и казва, че това го кара да се чувства смислено.
Известният фолклорист проф. Георг Краев е потънал в “Светът на диска”. Увлекателната фантастична поредица на Тери Пратчет той определя като “неповторима” и допълва, че голяма част от заслугата е на преводачите, които са се справили с езика на Пратчет и заслужават поздравления за усилията си. Той е убеден, че в “Светът на диска” има български момент - напомня на България донякъде.
Проф. Иван Маразов - културолог и траколог, споделя, че напоследък чете Антон Дончев, и препоръчва “Сянката на Александър Велики” на всеки, който обича исторически четива с елемент на магически реализъм. Той също препоръчва книгите на Иван Гранитски. “Обичам да чета. Всеки ден по много.”
Актьорът Славчо Пеев сподели, че се влияе от мнението на другите. В момента иска да прочете “Щъркелите и планината” от Мирослав Пенков. “Ние сме зависими от текстове за пиеси и текстове към пиеси.” Той очаква да се потопи в творчеството на Мърей Шизгал, а в момента е на вълна Христо Бойчев. Любимият му български писател е Калин Терзийски.
Обама отдъхва на остров с романи за сърфа, робството и психотрилър
Психологически трилъри, историческа драма за робството, спомените на един сърфист – това са някои от книгите, които Барак Обама чете през лятната ваканция със семейството си на о. Мартас Винярд. Белият дом пусна списък с подбраните от него романи, все нови, с престижни награди и с част от авторите - жени.
Президентът на САЩ споделя и музикалните си предпочитания в листа с песни, които наред с голфа ще го развличат на баровския остров на 6 км южно от Кейп Код в щата Масачузетс, където почива американският елит.
Криминалният бестселър “Момичето от влака” (The Girl on the Train) е една от петте избрани от Обама книги. Тя се издигна на върха в класациите в Англия и САЩ и прочу авторката си - британската журналистка и писателка от южноафрикански произход Паула Хоукинс. Всяка сутрин Рейчъл хваща един и същ влак и на семафор съзерцава щастлива двойка на балкон. Но един ден всичко се обръща и героинята влиза в ролята на детектив. Наричат романа “Хичкок на новото поколение”.
“Подземният коловоз” (Underground Railroad) на Колсън Уайтхед е близкък до сърцето на чернокожия президент роман – повдига темата за робството и силата на духа. Кора – млада робиня в плантация в Джорджия, бяга през мрежа от тунели и подземни коловози. Току-що издаденият роман бе обсъден в читателския клуб на Опра Уинфри, която го нарече “велика книга, която всички трябва да прочетат”.
“Дивашки дни: Живот на сърфа” (Barbarian Days: A Surfing Life) донесе на автора си тазгодишната награда “Пулицър” за биографичен роман. Журналистът от сп. “Ню Йоркър” Уилям Финеган, сърфист от дете, описва одисеята си из Тихия океан от Хавай до Австралия, за скитанията си из Африка в търсене на най-добрите вълни – страст, която го формира като личност.
В автобиографията си “Я като ястреб” (H is for Hawk) британката Хелън Макдоналд разказва как се справя със скръбта след внезапната смърт на баща си, като се впуска в предизвикателството да дресира най-неукротимата хищна птица. С книгата тя печели “Коста”, “Самюъл Джонсън” и други награди.
Фантастиката в списъка на Обама е представена от “Седемте Еви” (Seveneves) на Нийл Стивънсън за неистовите усилия на човека да оцелее в навечерието на космически апокалипсис.
В плейлистата си лидерът на САЩ е включил 40-ина музикални парчета в стилове американска класика, ангажирани, индирок, рап. Той е разделил музиката на две - за слушане през деня и вечер. Денем Обама препоръчва да се разпуска с рапърите Уале и Джей Зи (LoveHate Thing и So Ambitious), попзвездата Джанел Моне (Tightrope), легендите Принс (U Got the Look), Ману Чао (Me Gustas Tu), Арета Франклин (Rock Steady). И още - Нина Симон (Sinnerman), “Бийч бойс” (Good Vibrations), Едуард Шарп (Home), соул певеца Алоу Блак (The Man).
Във вечерната листа са включени песни на Били Холидей (Lover Man), Фиона Епъл (Criminal), Майлс Дейвис (My Funny Valentine), Джанет Джексън (I Get Lonely), Д'Анджело (Lady). След падането на мрака президентът слуша още индирока на австралийката Кортни Барет (Elevator Operator), бразилеца Каетану Велозу (Cucurrucucu Paloma). “Ченс дъ Рапър” (Acid Rain), групата “Уор” (All Day Music). Пуска си също джазпевиците Есперанса Сполдинг (Espera) и Лиз Райт (Lean In), хип-хопа на Мери Джей Блайдж и рапъра Метъд Мен (I'll Be There for You/You're All I Need). (24часа)
Барак Обама си купува поредната порция книги за ваканцията.
СНИМКА: РОЙТЕРС