70 филма за изкуство показва Найо Тицин

9 салона в 3 града са домакини на "Мастър оф арт"
Титани като Бергман, Орсън Уелс, Банкси, Огюст Роден и много други са герои на лентите
Българският документален филм "Рокендрол" на режисьора Борислав Колев ще даде старт на най-големия фестивал за документални филми в Югоизточна Европа "Мастър оф арт". Лентата ще се прожектира на 4 април от 18,00 ч. в кино "Люмиер". "Рокендрол" е изграден върху спомените на членовете на легендарни български рок групи от 80-те години, сред които "Ревю", "Ера" и "Ахат", които са се зародили в ъндърграунда като контрапункт на системата и се превръщат в истинските носители на обществената промяна.
За четвърта поредна година НДК е домакин и партньор на фестивала. Тази година в едновременно 9 салона в София, Пловдив и Варна от 4 до 25 април ще бъдат представени над 70 документални филма за изкуството. Слоганът на тазгодишното издание на фестивала е "Изкуството отива на кино". Негов създател е режисьорът и продуцент Найо Тицин.
Целта му е да представи най-добрите документални филми в областта на изкуството и културaта, рекламни арт продукции и други, създадени по света през последните години. По този начин фестивалът се стреми да приобщи максимално българската публика към съвременните световни тенденции.
Всички заглавия от програмата са премиерни за страната ни. Сред тях са филми за творци като: Франко Дзефирели, Ингмар Бергман, Харуки Мураками, Питър Грийнауей, Орсън Уелс, Реицо Пиано, Мис ван дер Рое, Кевин Рош, Банкси, Огюст Роден, Климт, Шиле, Рафаело и много други.
"Трябва да даваме на българското кино за документални филми повече територия, където да бъде видяно. Идеята на създаването на този фестивал беше именно да мога да споделя с българската публика тези прекрасни филми, които иначе няма как да стигнат до нас. В същото време съм изкушен да кажа, че много се радвам, че по някакъв начин може би и ние допринасяме с нещо за промяната на средата. Като променяме средата, трябва да говорим и за следващите поколения, защото тази среда я променяме, за да може следващите поколения да стъпят върху някаква нова качествена среда", обясни Тицин идеята си за създаване на фестивала.
"НДК и световната кинопанорама преди 33 години са отворили пътя на кинофестивалите. През тази година един от акцентите и фокусите ни е да създаваме фестивали и да подкрепяме съвместно с нашите партньори подобни проекти. Само който не е организирал фестивал, не знае за каква тежка работа става дума", заяви от своя страна и шефът на НДК Борислав Велков.
Гореща новина за филмовите маниаци на пресконференцията на фестивала сподели и проф. Божидар Манов, член на журито на "Мастър оф арт". Тази година гилдия "Критика" към Съюза на българските филмови дейци ще връчи своя награда на критиката за филм от програмата на фестивала.
Любителите на киното могат да закупят билети на цени 6 и 8 лева. Освен това фестивалът предлага абонаментни карти на цени от 40 лв. и 32 лв. за ученици и пенсионери.