Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/2036305 www.bgdnes.bg

9 години след атентата срещу президента Кадиров: Грозни е готов за световното

Радостин НЕНЧЕВ, наш човек в Грозни

Президентът на Чечня Ахмад Кадиров с гордост наблюдава военния парад за Деня на победата, когато адска машина взривява ВИП ложата на стадион "Динамо" в Грозни. Датата е 9 май 2004 година. Сред хаос, кръв и разкъсани човешки тела войници се опитват да изнесат Кадиров от арената. Президентът на Чечня загива в атентата заедно с още десетки хора.


"Ще отмъстя за Ахмад", зарича се тогава руският държавен глава Владимир Путин. Девет години по-късно президент на Чечня е Рамзан Кадиров, син на убития политик. В столицата Грозни има чисто нов стадион, който носи името "Ахмад Кадиров". Днес това е едно от най-модерните спортни съоръжения в руската федерация. Арената е напълно готова да приеме мачове от Световното първенство по футбол през 2018 г. Там се игра тазгодишният финал за Купата на Русия между "Анжи" (Махачкала) и ЦСКА (Москва), спечелен от "армейците".
Самото пътуване към Грозни е истинско приключение. Отправната точка е руският град Минерални води. Разстоянието до столицата на Чечня е 350 километра, които се вземат за около пет часа. Пътят преминава през размирни райони, където допреди няколко години са се водили военни действия. До границата се преминава през три поста на руската полиция. Там недоверчиви полицаи с калашници проверяват документите. На бариерата пускат в автомобила куче, обучено да търси взривни материали. Отдясно на пътя има метална тръба, висока около 1,80 метра, дебела 2 см и широка колкото да влезе човек. Има дупка на тръбата, от която се показва дулото на оръжието на руския войник, който е вътре. След десет минути пристига старшината и обяснява, че трябва да се плати глоба, защото в миграционните карти имената са изписани на английски. Това се тълкува като неуважение към руския език и струва точно 500 рубли. Сумата се равнява на 25 лева. До Грозни срещата с руска военна техника става обичайна гледка. На места се виждат и следите от войната - дупки от куршуми и снаряди. Навсякъде има снимки на Владимир Путин, братски прегърнат с Рамзан Кадиров или с баща му Ахмад Кадиров. На входа на Грозни са разположени военни в пълно бойно снаряжение. По пътя към стадиона има такива през 100 метра от двете страни на пътя. Самата арена е истинско бижу. Става дума за нов трийсетхиляден стадион, изцяло покрит и готов да приема мачове от световното първенство в Русия през 2018-а. Мерките за сигурност преди финала за Купата на Русия са изключителни. Пълно е с военни и полицаи. Всички са въоръжени с "Калашников". Спортният комплекс е ограден от красив парк с градинки и фонтани. В магазина за фенове е пълно с най-различни футболни артикули. Сред тях има и плакат на българския полузащитник Благой Георгиев, който игра няколко сезона в "Терек" (Грозни). По това време на годината в чеченската столица е доста горещо и душата плаче за една студена бира. Проблемът е, че в тази страна алкохолът е забранен и феновете утоляват жаждата си с безалкохолни и енергийни напитки. На стадиона организацията е желязна. Всеки сяда точно на мястото, записано на билета му. Пушенето е забранено и на никого и през ум не му минава да запали цигара. На финала повечето запалянковци са от "Анжи", защото Махачкала се намира наблизо. Местните фенове също подкрепят този отбор. Публиката е много шумна и емоционална. През целия мач не спира да подкрепя любимците си. Говори се, че феновете на ЦСКА бойкотират избора на чеченската столица за домакин на финала. Затова присъстват само стотина почитатели на "армейците".
Този мач е една от репетициите за финалите на световното първенство през 2018 г. В цяла Русия вече тече подготовката за това събитие, въпреки че до началото му остават пет години. В момента Грозни изглежда напълно готов за световното.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама