Кръщават село на Гунди
Добромир ДОБРЕВ
Георги Аспарухово. Това вероятно ще бъде новото име на малкото китно селце Беренде, сгушено в долината на река Нишава само на няколко километра от сръбската граница. Инициативата е на бившия футболист на "Левски" Стефан Павлов, по-известен като Фифи Перото. Най-добрият приятел на Гунди е категоричен, че легендата заслужава някое от населените места в България да бъде кръстено на него. Какъв по-удачен избор от собственото село на Гунди?
Към момента в Беренде живеят 40 души, а през зимата населението намалява още повече. Безспорно най-известният жител е бил Аспарух Рангелов - бащата на легендарния футболист. Днес неговата къща се поддържа от Таня Рангелова, която е втора братовчедка на Гунди. Екип на "България Днес" отиде на гости в село Беренде, за да провери в какво състояние е бащиният дом на един от най-великите български спортисти.
До селото стига едно-единствено тясно пътче, по което личат останки от някогашен асфалт. През зимните месеци Беренде е откъснато от света. Местните жители разказват, че хляб се доставя само два пъти седмично. Табелата на входа на селото отдавна е открадната и сега на мястото й стърчат само два голи кола. Повечето къщи са запустели, а уличките са макадамови.
Хората от Беренде знаят, че селото им може да смени името си. Всички документи за това вече са събрани и се очаква решението на общинския съвет в Драгоман. Местните си спомнят с добро чичо Аспарух и нямат нищо против мястото да носи името на сина му - Георги Аспарухово. Хората обаче са притеснени да не би да се наложи да сменят спешно личните данни в документите си. Не разполагат с пари за това. Ако ще ги дават от джоба си, не искат преименуване.
Потомствената къща на Гунди е една от първите в селото. Постройката е изключително стара и датира още от турско време. Веднага прави впечатление избелелият и почти заличен надпис №9 на входната порта. Случайно или не, адресът съвпада с номера, който стоеше на "синята" фланелка на Гунди.
"В тази къща е израснал чичо Аспарух. На бате Гошо много му харесваше тук и често си идваше", спомня си братовчедка му Таня. Щом отключва катинара, от къщата излитат два огромни прилепа. Според поличбата това е на щастие. От къщата се вижда и огромен дъб, който расте в района от незапомнени времена. Местните са категорични, че това е едно от най-старите живи дървета в България.
Приживе Георги Аспарухов е имал сериозни планове за селото на баща си. Той възнамерявал да си построи модерна вила, за да може, когато прекрати футболната си кариера, да идва често на почивка. Гунди често говорел как иска да вдигне и стадион край селото. За целта с татко си дори избрали място - единствената по-равна поляна в района.
Идолът на поколения фенове така и не успява да осъществи тази своя мечта. На 30 юни 1971 година алфа ромеото му се блъска в резервоара на тежкотоварен ЗИЛ и избухва в пламъци. И до днес тази катастрофа е забулена в мистерия, а неизяснените факти около инцидента са много. След смъртта на сина си Аспарух Рангелов прекарва голяма част от времето си в село Беренде.
Братовчедката Таня:
Бате Гошо ми
се явява насън
Братовчедката Таня Рангелова, която е с 11 години по-малка от батко си Георги, не изпускала мач на "Левски". Още от дете баща й я е водил на стадиона. Тя признава, че никога не се е хвалела с именития си родственик и дори е криела, че го познава. Най-великият мач за нея си остава победата със 7:2 над ЦСКА през 1968 година. Още повече че по същото време - на 17 ноември, тя празнува рожден ден и получава най-големия си подарък. На същата дата е и историческата победа на националния ни отбор с 2:1 във Франция през 1993 г., която ни класира за Америка.
Таня ни споделя най-яркия си спомен с Гунди: "Бях в 8-и клас, тренирах баскетбол. Много исках да се запиша и на парашутизъм. Майка ми и татко ми бяха твърдо против, но аз си бях наумила. Тогава бате Гошо беше дошъл у нас на гости и ми каза: "Недей с тези парашути. Гледай си баскетбола. Не искам всеки път да гледам към небето и да те мисля." Послушах го", разказва братовчедка му.
Когато Гунди катастрофира, Таня е едва на 16 години. В злощастния ден тя е сама вкъщи. Първоначално не й казали, но тя забелязвала, че всички хора са посърнали в траур. Помислила си, че страдат за тримата руски космонавти, които умират същия ден. Впоследствие посъветвали родителите й да не ходят на погребението на Гунди. На поклонението обаче се изсипват близо 200 хиляди души за ужас на тогавашната власт.
Гунди на няколко пъти се е явявал в съня на своята братовчедка. Веднъж, когато тя изпаднала в сериозно затруднение и търсила решение на проблемите си, Аспарухов изникнал пред нея и й казал: "Танче, много бързаш, всичко ще се оправи." В друг случай "Левски" имал много важен мач в евротурнирите. Гунди се появил насън с думите: "Ще победим с 2:1." В крайна сметка станало точно така.