БФС лапа съдийски данък

Зоналните съвети към Българския футболен съюз събират нерегламентиран данък от съдиите и делегатите на мачове от аматьорските и детско-юношеските първенства. За скандалната практика алармираха потърпевши арбитри. Рекетът функционира от години, но никой не се оплаква официално.
Схемата е заимствана от мутренските години. Тогава бабанки с бухалки "доброволно" защитаваха търговци и бизнесмени срещу определен процент.
Ставката за съдиите е 5%. Делегатите на мачовете са щавени двойно повече - 10%. Сумите се плащат веднага след срещата, след като официалните лица получат своите хонорари от тима домакин. Тогава делегатът е длъжен да запише в специална бележка кой с колко се е отчел. Именно той събира процентите от рефера и неговите асистенти, като прибавя и собствената лепта. Парите се внасят надлежно в касата на зоналния съвет на футболния съюз. Във въпросната бележка с малък шрифт пише, че отчисленията са доброволни дарения.
"Това е престъпление - избухна секретарят на Синдиката на футболните съдии и бивш елитен рефер Богомил Маринов-Мечката. - Щом събират пари, поне да казваха за какво отиват. В началото на всеки сезон се правят семинари. На тях всички арбитри са длъжни да присъстват, но никой не им обяснява как са се изразходвали средствата. Съдиите си плащат за много други неща. Курсовете са по 100 лв. Екипите струват 250 лв. Те са задължителни. На всичкото отгоре рекламираме някакви модни марки, за което трябва на нас да ни плащат."
Подобна практика не съществува във водещите страни. Шефът на БФС Борислав Михайлов би трябвало да е наясно с това, защото от дълго време е член на Съдийската комисия към УЕФА.
"Сега съм в Англия, където подобни такси няма - обясни Богомил Маринов-Мечката, който се отказа от съдийството заради телефонни заплахи и псувни от Христо Стоичков, докато Камата беше треньор на "Литекс". - Има много наши съдии, които избягаха от България и сега свирят на Острова. Странното е, че и у нас не навсякъде се вземат подобни такси. Чувал съм, че в Пазарджик не удържат. Зависи от председателя на Зоналния съвет. Става въпрос за добри пари, защото мачовете са много и обхващат всички първенства."
Според статистиката само в София се играят около 1200 двубоя на сезон. В това число не се включват срещите от "А", "Б" група, елитното юношеско и дублиращото първенство.
Друг бивш елитен рефер от Бургаска област Ахмед Ахмед добави интересни подробности за цялата схема.
"Наричаме отчисленията "данък съдийство" - обясни арбитърът, който беше изваден от елита след скандалния мач за Купата на България през 2013-а между "Левски" и "Литекс" (1:0). - Принципно парите служат за инструктори, видеонаблюдение, мачове между съдийски отбори от различни градове. В професионалния футбол няма такова нещо. Докато бях рефер в "А" и "Б" група, давахме на местната съдийска комисия каквото ни дойде от сърце. Например по 50-100 лв. на сезон."
Асоциацията на футболните съдии не пожела да вземе отношение по скандалната практика. "България Днес" се свърза с председателя на организацията Стефан Орманджиев и с неговия заместник Антон Генов.
"Това не е в нашата компетенция", беше единственият официален коментар от асоциацията.