Немски модел за Първа лига
Футболът в България се завръща по немски модел. Медицинската комисия към федерацията е разработила подробен план за рестартиране на Първа лига, научи „България Днес”.
Той включва период за подготовка на играчите и поетапно подновяване на тренировъчния процес. Началото ще бъде в дните непосредствено след 13 май. Първоначално футболистите няма да бъдат в пълен състав на заниманията. Започва се с работа в групи от по четирима, като на по-късен етап се предвижда постепенно увеличаване на броя на състезателите. Отборите ще навлязат в обичайния си тренировъчен ритъм към края на първата седмица, ако всичко върви по план. Очакванията са в Първа лига да се изиграят само двата оставащи кръга от редовния сезон, без плейофите, но и срещите от турнира за Купата. Такова е преобладавощото мнение сред клубовете в България, но има и такива, които са против. Окончателно решение предстои да бъде взето, но в момента на преден стои въпросът с подновяването на тренировките.
Моделът, на който са се спрели експертите на БФС е много близък до този в Германия. Това не е случайно, защото Бундеслигата ще бъде първото голямо първенство, което ще се поднови след замразяването на футбола в Европа заради пандемията от коронавирус. Това, най-вероятно, ще се случи в средата на май.
Германският план, на който най-вероятно ще се опре и БФС, е разработен много подробно. Мачовете със сигурност ще бъдат без публика. Германската система включва „динамично планиране на потребностите от персонал“ за да се осигури безопасното провеждане на мачовете. Изготвена е схема със седем „времеви прозореца”, която започва в 8 сутринта за двубоите, които ще се играят в 15,30 местно време. Точно определено е в кой момент колко човека може да има на стадиона и в района около него. Създават се 4 зони за движение. В първата са отборите и съдийската бригада. Там имат право да бъдат четири момчета, които да гонят топките и четирима медици. Втората зона са трибуните. Осем представители на всеки от двата клуба могат да останат в нея.
Предвидено е там да присъстват още десет журналисти, двама пожарникари и четирима полицаи. Там ще бъдат разположени част от служителите, които работят за телевизията. Отборите ще пътуват в няколко микробуса вместо с отборния автобус. Така играчите могат да запазят по-голяма дистанция един от друг. Всеки клуб трябва да назначи служител по хигиена, който да отговаря за спазването на санитарните правила. Това обикновено е лекарят на тима. Отменят се ръкостисканията между играчите на двата отбора преди мач. На резервните скамейки играчите и треньорите трябва да бъдат на разстояние най-малко два метра един от друг. Един ден преди мач всички футболисти ще се тестват за коронавирус.
Няма да бъдат допускани талисманите на отбора или деца, които да извеждат играчите на терена. На футболистите и съдиите се забраняват поздравите с ръце, както и образуването на традиционни кръгове от играчи за допълнителна мотивация преди мачовете. На резервните скамейки футболистите и треньорите трябва да спазват дистанция от поне два метра. Същото разстояние трябва да с спазва и от четвъртия съдия.
Подобни са и мерките, набелязани от Медицинската комисия към БФС. Ако те бъдат одобрени от щаба за борба с коронавирус, мачове от Първа лига може да има през първата половина на юни.
Вчера следобед на своя среща медицинската комисия към БФС обсъди мерките и плана за подготовка и начало на доиграването на сезона. "Смятам, че три седмици след началото на тренировъчния процес ще бъдат напълно достатъчни, за да могат футболистите да са готови физически за подновяването на мачовете. Ще предложим на Националния операивен щаб заниманията да започнат другата седмица, но крайното решение зависи от него. Когато има мачове и съзнанието на хората ще бъде по-спокойно", заяви д-р Михаил Илиев, който е член комисият към БФС.