Ердоган надскочи прогнозите, "Новото благоденствие" проби в Меджлиса
Кметове правят среднощно шоу, комунисти и "тесни" ислямисти пробиват в меджлиса
Неочаквано добър резултат получава Ердоган на президентските избори, а партията му - неочаквано лош.
Изключително оспорваната надпревара за 13-и държавен глава на Турция приключва с ясно изразена преднина от четири пункта за Реджеп Тайип Ердоган. Той събира около 49% от гласовете, а кандидатът на опозицията - около 45%. Двамата ще премерят отново сили на 28 май. На трето и последно място остава Синан Оан с 5,2% от вота. Той е кандидатът на националистически настроените гласоподаватели, а едно от обещанията му е да изгони сирийците и афганистанците от Турция.
Още по-интересно от изборните резултати е поведението на Анадолската информационна агенция, аналог на БТА. След отпадането на забраната за разгласяване на резултати държавните новинари започват да съобщават данни, че Ердоган събира 60%. С обработката на нови протоколи държавната агенция намалява процента на час по лъжичка и при 80% преброени гласове показва 50,01% за действащия президент. Идилията на правителствената агенция е прекъсната не от някой гневен опозиционер, а от председателя на Върховната избирателна комисия Ахмет Йенер. Той съобщава в ефир, че всъщност са обработени само 47% от протоколите. Откъде агенцията е черпила информация за броенето, остава под голям въпрос. След тази реч на Ахмет Йенер осведомителният орган изведнъж като под команда сваля процентите на Ердоган под 50.
Обстановката е нажежена почти през цялата нощ. Кметовете на Истанбул и Анкара - Екрем Имамоолу и Мансур Яваш, на няколко пъти се появяват в ефир и обявяват данните на Анадолската агенция за лъжливи. Първият прави "шоу" - с ироничен тон дава примери от "отразяването" на местните избори в Истанбул през 2019 г. Мансур Яваш говори по-спокойно и обявява частични данни. И двамата призовават наблюдателите да не се отделят от чувалите с бюлетини, защото има шанс Кълъчдароолу да победи на първия тур. В крайна сметка това не се случва. Шестимата лидери на обединената опозиция обещават да се реваншират на втория тур. Анализатори в Турция и в чужбина смятат, че към момента Ердоган се впуска във финалната битка с едни гърди напред.
Интересен парламент
Заедно с президентските избори в Турция се проведе и парламентарен вот. Резултатът предвещава интересен меджлис. Изненадата на изборите са комунистическата Турска работническа партия (ТИП) и твърдолинейната Партия на новото благоденствие. Оригиналната ТИП възниква през 60-те години на фона на студентските протести от 1968 г. в Европа и е марксистко-ленинистка. Тя събира близо 1,5% от гласовете. Тъй като е в коалиция с кюрдския блок, ТИП попада в меджлиса за първи път от 1969 г. Другият колоритен играч - "Новото благоденствие", е твърдолинейна ислямистка формация, ръководена от Фатих Ербакан - син на първия ислямистки премиер Неджметтин Ербакан. Ербакан-баща е дългогодишен шеф на забранената Партия на благоденствието. След закриването на "старото благоденствие", неговите кадри създават две партии - модернистката АКП, начело с Ердоган и традиционното "Ново благоденствие".
Опозицията със 75% подкрепа в България
Близо 3/4 от вота в България грабна опозиционният кандидат Кемал Кълъчдароолу. Причината за впечатляващия резултат е, че турските граждани, упражняващи правото си на глас у нас, са предимно студенти. По правило те са настроени опозиционно към режима. Немалка част от диаспората в България са етнически кюрди, традиционно гласуващи за своята Демократична партия на народите (ХДП). Официални резултати на вота в чужбина все още няма, но се очаква в България ХДП да събере над 10%. Тя подкрепя Кълъчдароолу за държавен глава.