Спасяването излезе бошлаф, туристите на "Титан" са мъртви. Ето ги най-тежките трагедии с подводници
Печален край споходи петимата туристи, отишли на екскурзия до "Титаник".
Чукането в подводницата, забелязано от канадски самолети в сряда, се оказа бошлаф работа. Претърсването на района със сонари даде "отрицателен резултат" според командващите спасителната операция на капсулата "Титан".
Експерти изразиха мнение, че това не е чукането, очаквано от цял свят - възможно е сонарите да са засекли блъскащи се отломки от "Титаник". Още по-голям бошлаф излезе самата спасителна операция. Френският подводен апарат "Виктор 6000", пристигнал в района на трагедията около 12 часа преди кислородът на "Титан" да свърши, така и не намери нищо. Дори и батискафът да бе идентифициран, план за изваждането му нямаше.
Специалисти лансират три сценария за аварията - миниподводницата или е заседнала в останките на "Титаник", или е аварирала и е експлодирала от налягането, или е изплувала на повърхността и чака да бъде идентифицирана. Само в последния вариант имаше възможност пътниците да бъдат спасени.
Британският милиардер Хамиш Хардинг, пакистанският свръхбогаташ Шехзаде Давут, синът му Сюлейман Давут, френският учен пенсионер Пол Анри Наржоле и Стоктън Ръш (висш шеф в оператора "Оушън Гейтс") са загинали в ужасна агония. Липсата на кислород предизвиква паникатаки, повръщане и световъртеж. Петимата са били приковани към креслата си заради тясното пространство. Отоплителната система и осветлението вероятно са се повредили, а туристите са прекарали дни наред в пълна тъмнина и температура около 0 градуса. Царство им небесно!
Смразяващото потъване на "Курск"
Не само туристическите подводни батискафи аварират. Далеч по-тежки са катастрофите с истински подводници, използвани от военните. Най-страховитият такъв инцидент в историята е потъването на атомната подводница "Курск" в Баренцово море през лятото на 2000 год. На 12 август два последователни взрива разкъсват корпусите й. Нието един от 118-те матроси не оцелява. По-късно телата на някои от тях са извадени и погребани.
Десетилетие преди това: Трагедия в Съветския флот
Малко повече от десетилетие преди инцидента с "Курск", друг руски (тогава съветски) подводен съд аварира. На 7 април 1989 г. взрив разтърсва седми корпус на атомната подводницата "Комсомолец". Тя е по-малка от "Курск", а реакцията на спасителите е по-ефективна. От 69 души екипаж 27 остават живи.
Пожар в Индия
На 14 август в индийското пристанище Мумбай пламва дизеловата подводница "Сундурак-шах". Тя потъпа за минути, като целият 18-членен екипаж загива. Проведената спасителна акция само констатира смъртта им.