Зоолог кръщава маймуна на император заради нейния красив мустак
Императорският тамарин получава името си поради факта, че изключително прилича на германският император Вилхелм II.
През 1907 г. швейцарският зоолог Емил Август Гьолди, който изучава животиския свят в Бразилия, на шега нарича тези тамарини „императори" поради сходството на мустаците им с тези на германския кайзер Вилхелм II. Името на маймуната остава и се утвърждава в науката
Среща се в някои райони на Южна Америка, като Перу, Боливия и някои части на Бразилия. Тези тамарини са част от семейството на Остроноктестите маймуни. Цвета им обикновено е сив, с жълтеникави петна по коремчето. Краката и ръцете са черни, а опашката е кафява. Най-отличителният им белег е, че те разполагат с дълги бели мустаци. Достигат дължина около 25-30 сантиметра и теглото на мустаците достига до половин килограм. Те живеят на малки стада и бранят стриктно своята територия. Императорските тамарини имат социална йерархия и в групата властва абсолютен матриархат. За лидер се приема най-възрастната и опитна женска.
Бременността трае около месец и половина, а малките се раждат безпомощни, но с наличието на бяла брада. Бебетата тежат около 30 грама. За тях се грижат мъжките индивиди. За около 3 месеца, малките тамарини са достатъчно големи и могат да се движат и да се хранят самостоятелно. Продължителността на живота им е приблизително около 10-15 години.
У нас в столичния зоопарк са получени от Испания през 2021 г. нов вид примати – двойка красиви златоръки тамарини от същия вид, но без мустаците на император Вилхелм II.