Реклама
https://www.bgdnes.bg/svyat/article/19243922 www.bgdnes.bg

Пример за гражданско общество! Валенсианци: Това е нашият град, трябва да помогнем!

Хиляди доброволци от Испания и чужбина се включват в спасителните акции в Испания под мотото "Това е нашият град".
Последното е валидно за огромния брой валенсианци, участващи в справяне то с бедствията, а дошлите от други части на Испания действат с мотива, че това е тяхната държава. По последни данни са потвърдени най-малко 215 жертви. Още толкова лица се водят безследно изчезнали. Засегнатият регион от проливните дъждове е изключително мащабен - наводнени и полуразрушени са десетки села и сателитни градчета около Валенсия. Въпреки че е споменаван като епицентър на екологичната катастрофа, самият град е относително пощаден. Това не подтиква местните жители да си останат вкъщи и да се радват, че са минали между капките. Напротив:
- Няма как човек да остане безучастен. Трябва да помогнем с каквото можем - да спасим това, което може да се спаси - казва едва 16-годишният Педро Франсиско пред камерите на Би Би Си. Той откликва на призив за събиране и раздаване на помощи пред градски музей, превърнат в хуманитарен център. Педро е представител на нарастващия брой непълнолетни, които запълват времето си с доброволна работа, тъй като училищата са временно затворени. Испанското правителство начело с Педро Санчес изпраща все повече професионални спасители, войници и полицаи. 15 хиляди служещи в испанската армия и вътрешното министерство са дислоцирани във Валенсия. Появата на толкова много "представители на държавата" предизвиква смесени реакции.
- От години в регионалните и централните власти цари безотговорност и корупция. Броят на жертвите можеше да бъде намален значително, ако просто бяха предупредили за наводненията. Уж имаме система за ранни сигнали за бедствия, а тя не действа - споделя друг доброволец на име Оскар Мартинес. Освен описания от него проблем, съществуващ и у нас, държавата не реагира навреме и след настъпването на бедствието. Докато фокусът е върху намирането на телата на жертвите, оцелелите също имат огромен проблем.

Става въпрос за десетки хикяди души от Валенсианския регион, които шести ден живеят без ток, без вода и в изключитлно антисанитарни условия. Доставките на помощ закъсняват, проблемът с хигиената още не е разрешен. Много от спасилите си имат нетърпяща отлагане нужда от вода:
- Чувстваме се изоставени. Дрехите ни са мокри и кални, трябва да се изкъпем, да се изперем, а нямаме с какво - оплаква се 74-годишна жена от валенсианското предградие Пиканя. То е почти напълно разрушено и е дало десетки жертви.
Живеещи в засегнатите селища се изнасят към центъра на Валенсия, но там няма къде да останат. Избягали само с дрехите на гърба си, те нямат и подходящо облекло. Местни граждани отварят вратите на домовете си за бедстващи бежанци, събират дрехи и одеяла. Реципиентите на помощта отново изтъкват, че властите действат с бързината на костенурка, и затова разчитат само на доброволците.

Четете още

Ужас! Откриха мъртва изчезнала в Испания българка

Ужас! Откриха мъртва изчезнала в Испания българка

Няма контакт с българин, изчезнал при наводненията в Испания

Няма контакт с българин, изчезнал при наводненията в Испания

Петима българи изчезнали след потопа в Испания

Петима българи изчезнали след потопа в Испания

Проф.Рачев: Започва да нахлува студен фронт

Проф.Рачев: Започва да нахлува студен фронт

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама