Реклама
https://www.bgdnes.bg/svyat/article/19259358 www.bgdnes.bg

Хари Труман неочаквано се събужда президент на САЩ

Мистериите на американските избори 

Тръмп никога не е печелил вота!

Делегатската система дава възможност и на загубилия да седне в Белия дом

Хари Труман случайно се събужда президент, Доналд Тръмп никога не е печелил вота, а победените понякога избутват победителите от президентските кресла.

Тези на пръв поглед безумни тези са самата истина - американската избирателна система е много стара, изключително сложна и поради това произвежда много аномалии. Вече са се натрупали достатъчно исторически примери, които дават представа колко алогични могат да бъдат резултатите.

Реклама

Най-фрапиращият случай е победата на Хари Труман на изборите през 1948 г. Демократът е народен и непретенциозен президент и се кандидатира за втори мандат, след като е наследил президентското кресло от починалия Рузвелт. Конкурентът му Томас Дюуи, претендентът от Републиканската партия, е сочен за фаворит във всички анкети, а анализаторите са категорични, че той ще победи със "смазваща преднина".

Социологията в края на 40-те няма сегашните стандарти за представителна извадка. Проучванията се провеждат по телефон, а в селските райони на отдалечените щати не всички имат телефони. С модерните апарати на село разполага само една определена прослойка - средните и заможните фермери. Те стоят твърдо зад Републиканската партия. По този начин проучванията се изкривяват в полза на републиканците, тъй като останалите класи не са обхванати.

В изборната нощ Труман се усамотява някъде из Канзас. Запазил невиждано хладнокръвие, той си ляга да спи. В полунощ става и пуска радиото. Първите резултати са в негова полза, но преброените гласове са много малко. Говорителите предполагат, че Дюи ще обърне резултата и ще излезе напред с голяма разлика. Ляга си пак и става отново в 04:00, за да чуе какво се случва. Според новите данни той запазва преднината си като гласове, но е много близо до Дюи. Труман казва на адютанта си да го откара в Канзас Сити, защото ще му се наложи да произнесе благодарствена реч.

"Никога няма да забравя лицето на помощника си, защото беше убеден, че все пак ще загубим" - разказва след десетилетия Хари Труман. Към 10:30 сутринта са преброени почти всички гласове и вече няма никаква надежда за Дюи. Той признава загубата си и поздравява Труман за спечеления втори мандат.

Любопитен е случаят с в. "Ню Йорк Пост". В деня след изборите - 3 ноември, изданието излиза със заглавие на първа страница "Дюи разби Труман". Причината е, че вестникът е съставен и напечатан предишната вечер, когато всички са убедени в победата на Дюи. Броят е пуснат в разпространение и не може да бъде иззет. Анализатори обясняват грешките, включително и своите собствени, с това, че се анкетира само една част от обществото, доминирана от републиканците.

В действителност кандидатът няма нужда да спечели най-много гласове, за да седне в Белия дом. Вече има достатъчно случаи, когато претендентът губи на резултатите от изборите, а печели президентското кресло. Само от началото на века има трима такива президенти. Първият е Джордж Буш-младши, издигнат от републиканците през 2000 г. Буш губи народния вот с 47,9% срещу 48,4% за демократа Ал Гор. При нормална избирателна система би трябвало Гор да е победител или между двамата да се проведе втори тур. Известно е, че в САЩ президентът всъщност се избира от делегатска колегия. Всеки щат има определен брой делегати. Почти навсякъде победителят на щатско ниво обира всички полагащи се делегати. При спечелване на по-голям брой щати вторият може да се сдобие с повече делегати от първия на вота. Това се случва с Джордж Буш, който има твърдата подкрепа на Юга и Средния запад. Подкрепата за Гор е по-концентрирана в няколко големи града. Затова Буш е с 271 делегати срещу 266 за Гор.

Реклама

Още по-фрапираща е "победата" на Доналд Тръмп през 2016. Всъщност такава няма - Тръмп губи с 2,9 милиона гласа от Хилари Клинтън. В проценти съотношението е 46,1 към 48,2 за Клинтън. При делегатите е тотално различно - Доналд Тръмп има 304 места в колегията срещу 227-те на Хилари.

Подкрепата му отново е от Юга и вътрешните щати. Огромното изкривяване предизвиква дебати да се премахне делегатската система. Досега не е направено нищо. Анализатори са на мнение, че Харис вероятно ще вземе повече гласове от Тръмп, но ще се затрудни в съревнованието за места в колегията. Ключът от бараката е в "колебаещите се щати".

 Ако не може с импийчмънт, може по втория начин

Четирима американски президенти са отстранени по втория начин от недоволни екстремисти. Освен от Белия дом те са премахнати и от този свят. Разстрелите на Ейбрахам Линкълн и на Джон Ф. Кенеди са световноизвестни. Линкълн, борец срещу робството и един от причинителите на Гражданската война в САЩ, е убит с куршум в театъра "Форд" във Вашингтон на Велики петък, 14 април 1865. От разпитите на арестуваните атентатори става ясно, че са искали да убият само охраната на президента и да го отвлекат. В замяна желанието им е било да се освободят военнопленниците от Конфедерацията (Юга). Джон Ф. Кенеди е убит през 1963 по подобна причина. Едно от обещанията му е да въведе равни права за чернокожите.

Другите двама отстранени със силата на оръжието държавни глави са Джеймс Гарфилд, застрелян през юли 1881, само 4 месеца след като встъпва в длъжност, и Уилям Макинли. Гарфилд е ранен и умира от инфекция след страшни мъки в продължение на почти три месеца. Слабоизвестният Маккинли е убит с куршум на 6 септември 1901, както и Линкълн - на излизане от театър. В случая Маккинли посещава техническо изложение в Ню Йорк. Това е последното, което прави като държавен глава.

Реклама
Реклама
Реклама