Реклама
https://www.bgdnes.bg/svyat/article/19541772 www.bgdnes.bg

УРА! Измислиха как да ни растат нови зъби!

Японски изследователи са напът да намерят решение на кошмара на беззъбите усмивки, като са тествали лекарство, което позволява на резците и кътниците да израстват отново, съобщава БТА.

Иде ли краят на протезите на нощното шкафче и на големите сметки за зъбни импланти? Японски зъболекари вярват в това и тестват иновативно лекарство, което се надяват да се превърне в алтернатива на протезите и имплантите.

Реклама

За разлика от влечугите и рибите, чиито зъби се подменят редовно, при хората, както и при повечето други бозайници, растат само два комплекта зъби: млечни зъби и сполучливо наречените „постоянни" зъби.

Но под венците ни се крият спящите зародиши на трето поколение зъби, твърди Кацу Такахаши, ръководител на отделението по орална хирургия в Медицинския изследователски институт на болница Китано в Осака.

През октомври Такахаши и екипът му започнаха клинични изпитания на експериментално лекарство, което има потенциала да съживи растежа на тези скрити зъби.

Тази „изцяло нова" технология е предназначена да неутрализира протеин, наречен USAG-1, който потиска растежа на третия зъбен комплект, обяснява изследователят пред АФП.

Настоящите протези, използвани за лечение на зъби, загубени в резултат на кариес, заболяване или нараняване, често се считат за скъпи и инвазивни.

„Възстановяването на естествените зъби определено има своите предимства", казва Такахаши.

Реклама

В проучване, публикувано миналата година, екипът заявява с придружаващи снимки, че тяхното „лечение с антитела при мишки е ефективно за регенериране на зъби и може да представлява пробив в лечението на зъбни аномалии при хората".

Крайната цел - 2030 година

Засега зъболекарите дават приоритет на „спешните" случаи на пациенти с шест или повече липсващи зъби по рождение.

Смята се, че наследственото заболяване засяга около 0,1% от хората, които могат да изпитват сериозни затруднения при дъвчене и в Япония често прекарват по-голямата част от тийнейджърските си години с маска на лицето, за да скрият големите дупки в устата си, обяснява Такахаши.

„Това лекарство може да промени нещата за тях", надява се той.

Следователно лекарството ще бъде насочено предимно към деца, а изследователите се надяват да го направят достъпно още през 2030 г.

Ангрей Канг, професор по стоматология в Лондонския университет „Куин Мери", знае само за още един екип, който преследва подобна цел. „Но бих казал, че групата на Такахаши е водеща", казва този експерт по имунотехнологии пред АФП.

Според него работата на Такахаши е „вълнуваща и заслужава да бъде продължена", отчасти защото лекарство на базата на антитела, насочено към протеин, почти идентичен с USAG-1, вече се използва за лечение на остеопороза.

„Надпреварата за регенериране на човешките зъби не е спринт, а поредица от ултрамаратони. И това е само началото", казва д-р Канг.

Според Чънфей Чжан, клиничен професор по ендодонтия в Университета на Хонконг, методът на Такахаши е „иновативен и има потенциал".

„Твърдението, че хората имат латентни зъбни пъпки, способни да произведат трети комплект зъби, е едновременно революционно и противоречиво", казва той пред АФП.

Продължителност на живота

Резултатите от предишни експерименти върху животни повдигат „въпроси относно способността на регенерираните зъби да заместват функционално и естетически липсващите зъби", продължава той.

В отговор Такахаши твърди, че ако новият зъб израсне неправилно, той може да бъде коригиран чрез ортодонтия или трансплантация.

Засега участниците в тези клинични изпитвания са хора в зряла възраст, на които липсва само един зъб, и регенерацията на зъба не е основната цел на тестовете при тях.

Според Такахаши има малък шанс липсващият зъб да се регенерира и той „би бил на седмото небе, ако това се случи".

Появата на това лекарство на пазара би била особено желана в Япония, която е на второ място по възраст на населението в света.

Данните на японското Министерство на здравеопазването показват, че повече от 90 % от японците на възраст 75 и повече години имат поне един липсващ зъб.

„Силно се надяваме, че нашата технология може директно да удължи продължителността на техния живот в добро здраве", надява се г-н Такахаши.

Четете още

БГ ЗВЕЗДИ в схватка с коварни болести

БГ ЗВЕЗДИ в схватка с коварни болести

Заради честото ползване на антибитици болестите стват все по-опасни

Заради честото ползване на антибитици болестите стват все по-опасни

Торбалан отмъкна печалбата на учител в "Стани богат"

Торбалан отмъкна печалбата на учител в "Стани богат"

Нови зъби никнат след инжекция

Нови зъби никнат след инжекция

Реклама
Реклама
Реклама