"Фейсбук" сваля цензурата
Facebook планира да замени своите фактчекъри с „бележки от общността".
По този начин драстично ще намали цензурата и ще препоръчва повече политическо съдържание на своите платформи, включително Facebook, Instagram и Threads. Това обяви основателят Марк Зукърбърг във фейсбук профила си.
Във видеопослание Зукърбърг обеща да даде приоритет на свободата на словото след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и заяви, че, започвайки от САЩ, ще „се отърве от проверителите на факти и ще ги замени с общностни бележки, подобни на X".
X, платформата, собственост на Илон Мъск, разчита на други потребители да добавят забележки и контекст към спорните публикации.
Зукърбърг заяви, че „проверителите на факти на Meta са били твърде политически пристрастни и са разрушили повече доверие, отколкото са създали".
Екипите за модериране на съдържанието на технологичната фирма ще бъдат преместени от Калифорния в Тексас, „където има по-малко опасения за пристрастността на нашите екипи", каза той. Зукърбърг призна, че промените в начина, по който Meta филтрира съдържанието, ще означават, че „ще хващаме по-малко лоши неща".
Meta има повече от 3 милиарда потребители в световен мащаб. В обширното изявление Зукърбърг заяви, че Meta също така „ще се отърве от куп ограничения по теми като миграцията и пола, които просто не отговарят на масовия дискурс" и „ще работи с президента Тръмп, за да даде отпор на правителствата по света, които преследват американски компании и настояват за повече цензура".
Той посочи Европа като място с „все по-голям брой закони, които институционализират цензурата и затрудняват изграждането на нещо иновативно", и заяви: „В латиноамериканските страни има тайни съдилища, които могат да нареждат на компаниите да свалят тихомълком неща".
Зукърбърг формулира решението да се отърве от проверителите на факти като завръщане към аргумента в полза на свободата на изразяване, който той изказа в университета Джорджтаун през октомври 2019 г. Той заяви, че президентските избори в САЩ през ноември са се почувствали като „културна повратна точка към това, отново да се даде приоритет на словото".
Съобщението идва дни след като Ник Клег, бившият заместник министър-председател на Обединеното кралство, обяви, че се оттегля от поста президент по глобалните въпроси на Meta, за да бъде заменен от видния републиканец Джоел Каплан, предаде "Гардиън".
Надзорният съвет на Meta, съпредседателстван от личности, сред които бившият министър-председател на Дания Хеле Торнинг-Шмит, реагира на обявяването на това, което на практика представлява подход за проверка на фактите, базиран на принципа на публичните източници, с изявление, в което се казва: „Очакваме с нетърпение да работим с Meta през следващите седмици, за да разберем промените в детайли, като гарантираме, че новият подход ще бъде възможно най-ефективен и удобен за речта."
Тя приветства съобщението, че Meta ще преразгледа подхода си към проверката на факти, но заяви: „От съществено значение е решенията за съдържанието да се вземат с максимален принос на гласове извън Meta, включително на хората, които използват нейните платформи всеки ден."
„Бихме искали също така да използваме тази възможност, за да благодарим на Ник Клег, който като президент по глобалните въпроси в Meta имаше съществена роля в надзора на създаването на надзорния съвет и беше силен защитник на свободата на словото в платформите на Meta. Очакваме с нетърпение ръководството на Джоел Каплан да продължи тази важна работа", каза Зукърбърг.
„Правителствата и старите медии се стремят да цензурират все повече и повече. Голяма част от това очевидно е политическа, но има и много законно лоши неща - наркотици, тероризъм, експлоатация на деца. Това са неща, към които се отнасяме много сериозно, и искам да се уверя, че се справяме отговорно", обясни той.
„Затова изградихме много сложни системи за модериране на съдържанието, но проблемът със сложните системи е, че те допускат грешки, дори ако случайно цензурират само 1% от публикациите, това са милиони хора и ние достигнахме точката, в която просто има твърде много грешки и твърде много цензура. Неотдавнашните избори също се усещат като културна повратна точка към това отново да се даде приоритет на словото."
Той заяви, че премахването на някои ограничения върху съдържанието по теми като пола и миграцията ще гарантира, че хората могат да споделят своите убеждения и преживявания в платформите и каза, че фокусът на филтрите, които сканират публикациите за нарушения на правилата, ще бъде изместен така, че да се справят само с незаконните и с голяма тежест нарушения с Meta, като разчитат на потребителите да докладват за нарушения с по-малка тежест, преди да предприемат действия.
„Като ги намаляваме, ще намалим драстично количеството на цензурата в нашите платформи", каза той. „Също така ще настроим нашите филтри за съдържание така, че да изискват много по-голяма увереност, преди да свалят съдържание. Реалността е, че това е компромис. Това означава, че ще хванем по-малко лоши неща, но също така ще намалим постовете и акаунтите на невинни хора, които случайно сваляме."