Тръмп обяви търговска война на Канада, Мексико и Китай
Обложи с 25% вноса от Канада и Мексико, а за Китай въведе още 10% данък към съществуващия.
Само ден след като за пореден път заплаши ЕС с налагането на мита, Доналд Тръмп изпълни суровите си предизборни обещания към най-близките си търговски партньори, поставяйки началото на световна търговска война.
Той обложи с 25% данък вноса от Канада и Мексико, а за Китай въведе още 10% на вече съществуващите. Изключение президентът направи само за ценния за страната му канадски петрол - той ще бъде облаган с 10%.
Това е първият път, в който митата се използват не само като икономически инструмент, но и като средство за постигане на политически цели. Решението си Тръмп обоснова с невъзможността на страните да възпрепятстват потока на нелегална миграция и на смъртоносни наркотици като фентанил в САЩ.
Под наказателните мита попадат широк набор от стоки - машини и оборудване, автомобили и техните части, хранителни стоки, енергийни ресурси и др.
Макар да се готвеше за 60-процентови мита за Китай, въведените 10% вероятно също ще предизвикат икономически сътресения и ще ударят по джоба не само на бизнеса, но и на американците. Това се дължи на вече въведените за Пекин мита на стойност между 7,5 и 25%. Сега те ще скочат съответно на 17,5 и 35%. Поскъпването обхваща покупката на
произведени в Китай телефони, облекла, лекарства
и медицински изделия, електрически автомобили, соларни панели, литиево-йонни батерии, както и определен внос на стомана и алуминий.
Въвеждането на мита за Мексико допълнително ще удари по китайската икономика, тъй като много бизнеси изнесоха част от производството си именно там, за да избегнат предходните облагания на стоките си с данъци. Ако продукт не е “произведен в Китай”, досега той не се облагаше с данък. Затова от 2020-а до днес броят на китайски фирми, разширили пазара си към Мексико, почти се е утроил.
“Цената, която трябва да бъде платена, ще си струва”, заяви Тръмп веднага щом се заговори за повишаване на инфлацията в САЩ. По негови думи няколко държави, включително Канада, Мексико и Китай, мамят Америка от десетилетия по отношение на търговията, престъпността и отровните наркотици, които минават границите свободно. “Тези дни свършиха”, категоричен е Тръмп.
На този фон правителствата на засегнатите държави не стояха безучастни - Канада и Мексико побързаха да обявят ответни мерки, а Китай заяви, че ще оспорва митата пред Световната търговска организация.
Първи конкретни мерки обяви канадският премиер Джъстин Трюдо. Той отвърна с мита в същия размер - 25%, върху американски стоки на стойност 106 млрд. долара. Дъг Форд, лидерът на най-гъстонаселената област в страната - Онтарио, нареди на всички магазини да спрат да продават американски алкохол от вторник. Той посочи, че в неговата област се продават американска бира, спиртни напитки и зелцери за над 1 млрд. долара годишно. “Вече не”, заяви Форд. Канадското правителство обмисля и допълнителни мита в специфични области като снабдяване с важни минерали и енергийни ресурси.
Междувременно мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум наредила на правителството си да наложи контратарифи, за да се защитят интересите на страната. Все още обаче не е ясно какви ще бъдат те. Китай също съобщи, че ще реагира с контрамерки - неясни засега.
Реакции на търговската война имаше и от европейски лидери на фона на повишаващите се заплахи за облагане и на сектори от европейската икономика.
“Ясно е, че трябва да реагираме”, заяви френският министър на индустрията Марк Ферачи, като посочи, че за да има ефект от подобни преговори, те трябва да бъдат фокусирани върху продуктите, които са важни за преговарящата страна.
“Тръмп има конкретен мандат от народа си: да потвърди превъзходството на Америка, да поднови индустрията и работните места в САЩ.
Европа трябва да направи същото... с еднаква скорост
на изпълнение”, заяви пък италианският финансов министър Адолфо Урсо.
Тръмп вече намекна, че може да наложи мита и върху Европа. Ако това се случи, потенциално би засегнало и българския износ, най-вече в автомобилния и машиностроителния сектор. В петък американският президент заяви, че ЕС третира САЩ ужасно - отхвърляйки техните автомобили, храната им и облагайки всички произведени отвъд океана стоки с над 20% мито. На въпроса дали смята да отвърне с мита и за ЕС, американският президент заяви: “Абсолютно”.