Реклама
https://www.bgdnes.bg/zdrave/article/19849709 www.bgdnes.bg

Ще бъде ли птичият грип следващият COVID-19

Учените закъсняха с разпознаването на въздушното разпространение на COVID-19. Сега някои от тях се опитват да предвидят разпространението на птичия грип.

В началото на февруари 2020 г. Китай постави под карантина над 50 милиона души, за да ограничи разпространението на новия коронавирус, пише "Ню Йорк Таймс". По това време никой не знаеше точно как се предава вирусът, но Лидия Моравска, експерт по качеството на въздуха в Технологичния университет в Куинсланд, Австралия, не харесва уликите, които беше открила.

Реклама

Изглежда, че коронавирусът се разпространява по въздуха чрез малки капчици, издишани от заразените. Ако това беше вярно, тогава стандартните мерки като дезинфекция на повърхности и спазване на дистанция от няколко метра нямаше да бъдат достатъчни, за да се избегне заразяване, предаде Би Ти Ви.

Д-р Моравска и нейният колега Джунджи Цао от Китайската академия на науките в Пекин пишат спешно предупреждение. В него казват, че игнорирането на въздушното разпространение на вируса ще доведе до много повече инфекции. Но когато изпращат статията си до медицински списания, тя е отхвърлена многократно.

„Никой не искаше да слуша", спомня си д-р Моравска.

Отнема повече от две години на Световната здравна организация, за да признае официално, че COVID-19 се разпространява по въздуха. Сега, пет години след като д-р Моравска започна да бие тревога, учените обръщат повече внимание на това как и други болести могат да се разпространяват по въздуха. На върха на техния списък е птичият грип.

Миналата година Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ регистрираха 66 души, заразени с щам на птичия грип, наречен H5N1. Някои от тях вероятно са се заразили при контакт с инфектирани птици. През март Министерството на земеделието откри, че крави също са заразени с H5N1 и че животните могат да предават вируса на хората – вероятно чрез капчици, разпръснати от доилни машини.

Ако птичият грип придобие способността да се разпространява от човек на човек, той може да предизвика следващата пандемия. Затова някои експерти по грип следят внимателно за мутации, които могат да направят вируса въздушно предаван – носен в малки капчици във въздуха в болници, ресторанти и други обществени места, където следващите му жертви могат да го вдишат.

„Много е важно да имаме тези доказателства предварително, за да не се окажем в същата ситуация като при COVID-19, когато всички трескаво се опитваха да разберат как се предава вирусът", каза Кристен К. Коулман, експерт по инфекциозни заболявания в Университета на Мериленд.

Четете още

"Мис България" Славена Вътова бори грипа с хляб от банани

"Мис България" Славена Вътова бори грипа с хляб от банани

Проф. Радка Аргирова: Тази зима грипът е различен!

Проф. Радка Аргирова: Тази зима грипът е различен!

Севар се припича с най-красивата пиарка (Снимки)

Севар се припича с най-красивата пиарка (Снимки)

Проф. Радка Аргирова пред "България Днес": Няма опасност от пандемия от птичи грип

Проф. Радка Аргирова пред "България Днес": Няма опасност от пандемия от птичи грип

Реклама
Реклама
Реклама